Saadet Partisi: Aşı konusunda vatandaşlarımız tek seçeneğe mecbur bırakıldı

by Haber Fora

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın, Türkiye genelinde öncelikli olarak sağlık çalışanları olmak üzere  başlatılan aşılama çalışması  hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Aydın, “Aşı hususunda toplumun önemli bir bölümünün kafasında birçok soru işaretleri vardır.  Aşı farklı şirketlerin ürünleriyle çeşitlendirilememiştir. Vatandaşlarımız tek seçeneğe mahkûm ve mecbur bırakılmıştır. Ve bu seçeneğin de başta faz 3 aşaması olmak üzere test aşamalarında karanlık noktalar bulunmaktadır” dedi.

Saadet Partisi’nin gündeme dair görüşlerini kamuoyu ile paylaşan Fatih Aydın, aşı konusundaki soru işaretlerinin giderilmesi ve toplumun doğru şekilde bilgilendirilerek ikna edilmesi gerektiğini belirterek, “Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen öncelikli grupların aşıya erişimi konusunda gereken önlemlerin alınması, bu dönemde azami bir önem arz etmektedir” dedi.

“Yerli aşının üretilememesi üzüntü verici”

“Ülkemizde aşı çalışmaları 19. yüzyılda Osmanlıda başlamıştır. Türkiye 1928 yılında Hıfzısıhha’yı kurmuş, 1990’lı yıllarda ise tifo, çiçek, grip gibi 18 farklı aşıyı üretebilme kapasitesine ulaşmıştır” diyen SP Sözcüsü Aydın, “Fakat ilerleyen süreçte gelişen teknolojiye ayak uyduramayarak bu konuda küresel rekabette oldukça geriye düşmüştür. Maalesef korona salgınında da, bu yarışa katılmasına rağmen istediği sonucu elde edememiştir” dedi.

Aşının milli bir mesele olduğunu  ve bu konuda kapsamlı bir stratejik plan hazırlanması gerektiğini belirten Aydın, Türkiye’nin uzun yıllara dayanan tecrübesine rağmen yerli aşının üretilememiş olmasının kendileri için üzüntü kaynağı olduğunu vurguladı.

“Elbette böyle gitmez”

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin en büyük sorunlarının ekonomi ve işsizlik olduğunu düşünenlerin oranının yüzde 61,8 olduğunu kaydeden Fatih Aydın, “Biz Saadet Partisi olarak, bu milletin sorunlarını görmezden ve duymazdan gelen, suni gündemlerle zaman kaybeden siyaset anlayışını doğru bulmuyoruz. Kim hangi havayı estirirse estirsin, hangi algı oyunlarını yaparsa yapsın; bizim derdimiz de, gündemimiz de, önceliğimiz de sadece ama sadece bu aziz milletin karşı karşıya kaldığı problemler ve bunların çözüm yollarıdır” dedi.

İttifaklar ve seçimin gündem haline getirildiğini belirten Aydın, “Milletimiz nasıl geçinecektir? İnsanlarımız evlerine bir fazla ekmeği nasıl götürecektir?

“Ev genci” olarak adlandırılan gençlerimiz nasıl “iş genci” olacaktır? Üniversite mezunlarının diplomaları nasıl iş için garanti olacaktır?

Asıl konuşulması, gündem yapılması gereken konular bunlardır” diye konuştu.

Gidişattan sadece muhalefet partilerine oy verenlerin değil, AK Partiye, MHP’ye oy vermiş vatandaşların da şikayetçi olduğunu öne süren Aydın, “Elbette bu böyle gitmez” dedi.

İşsizlik için 9 maddelik öneri

Vatandaşlarının en önemli sorununun işsizlik olduğunu belirten SP Sözcüsü, Saadet Partisi’nin  işsizlik konusundaki 9 maddelik çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap