Sabancı Grubu’nda beyaz ve gri yakalı personelin dörtte üçü uzaktan ve esnek çalışmaya devam edecek

by Haber Fora

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Sabancı Holding İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Hakan Timur ve Boston Consulting Group (BCG) Kıdemli Yönetici Ortağı ve Ülke Direktörü Burak Tansan’ın basın buluşmasıyla kamuoyuna aktarılan ‘İşin Geleceğine Uyum’ başlıklı eylem planı, topluluk bünyesindeki tüm şirketleri kapsayacak ve toplam 7 ana başlık altında uygulanacak.

‘Uzaktan çalışma’, ‘zihinsel ve fiziksel sağlık’, ‘esnek iş gücü ve yüksek performans’, ‘yetenek ve beceri yönetimi’, ‘geleceğin liderliği’, ‘amaç odaklı organizasyon ve kültür’, ‘dijital, veri odaklı ve çevik organizasyon’ başlıkları altında, her bir şirket için ayrı bir yol haritası oluşturulacak.

Ofisler fırsat oldu

Eylem planını, “Uzaktan çalışmaktan çok daha büyük bir şey” olarak niteleyen Cenk Alper, iki yılda çalışanlara yönelik 200 milyon liranın üzerinde yatırım yapılacağını söyledi.

Bu süreçte Akbank dahil olmak üzere topluluk bünyesindeki tüm ofislerin ve varlıkların ‘olası fırsatlar açısından’ gözden geçirildiğini belirten Alper, esnek ve uzaktan çalışmayla yaklaşık 200 milyon liralık tasarruf öngörüldüğünü, bu tutarın da çalışanlara yatırımda kullanılacağını kaydetti.

Hakan Timur da topluluğa yeni katılacak çalışanlar için uzaktan oryantasyon ve tutundurma programları başlattıklarını, işe yeni başlayanlara kıdemli çalışanlardan ‘bir arkadaş’ belirlediklerini anlattı.

Yüzde 75’i uzaktan çalışacak ergonomik destek verilecek

Eylem planına göre, uzaktan çalışma için yapılacak düzenlemelerden bazıları şöyle:

Ofisler de yenilenecek

Yeni çalışma modelleri doğrultusunda, ofisler de yeniden ele alınacak. Sürdürülebilirliği temel alan bir yaklaşımla, karbon ayak izini azaltan, daha yeşil, akıllı, engelsiz ve kapsayıcı çalışma alanları yaratmak öncelikli olacak. Ofisler daha esnek, ofis içindeki ve dışındaki herkesi çok daha erişebilir kılan teknolojik altyapıyla tasarlanacak.

Mobil, esnek performans ve ödüllendirme modeli Perfx, yıl sonuna kadar tüm topluluk şirketlerinde yaygınlaştırılacak.

Milliyet

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap