Sağlık Bakanı Koca açıkladı: 70 ve 65 yaş üzeri için aşılama başlıyor

by Haber Fora

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı.

Bölgesel çalışmaların yürütüleceği bir döneme girdiklerini bildiren Koca, “Pazartesi gününden itibaren il bazında 7 günlük vaka sayılarının ortalaması canlı olarak yayınlanacak” dedi.

Perşembe gününden itibaren ilk aşılanan grubumuzun ikinci doz aşılarına başlanacağını kaydeden Koca, “Hedef, nüfusumuzun en az yüzde 60’ının aşılanmasını sağlamaktır” ifadesini kullandı.

Koca şu bilgileri verdi:

Kısıtlama açıklaması

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyesi hakkında da açıklamada bulunan Koca, bu tavsiyenin “Kısıtlamaların hafifletilmesinde acele edilmeden vaka seyrinin takip edilmesi yönünde” olduğunu açıkladı.

Mutasyon sayılarının artmaya devam ettiğini ancak var olan vaka sayılarında mutasyonun bir etkisinin şu an olmadığını gördüklerini kaydeden Koca, “3758 örnekten 416’sının tüm genom sekansı incelendi. 263 İngiltere, 23 Güney Afrika varyantı, 106 kökeni belli olmayan varyant tespit edildi” dedi.

Koca şunları kaydetti:

Yüz yüze eğitim açıklaması

Koca, “Özellikle yüz yüze eğitimin, uygulamalı eğitimler dışında, bu dönemde başlatılmasının risk teşkil ettiğini söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Mart ayını işaret etti

Koca, “Mart ayından itibaren iller bazında, vaka sayısına göre birtakım kısıtlamaları kaldırmak, gevşetmek veya artırmak gerekebilir. Bölgesel, iller bazında birtakım kısıtlamaları gevşetmek mümkün olabilir. Öneri olarak bunu sunacağız” dedi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap