Sağlık Bakanı Koca, bugünü işaret etti: Bir aksilik olmazsa huzurlarınızda olacağım

by Haber Fora

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ardından yazılı bir açıklama yaptı.

“Bugüne kadar 76 ilde 41 bin 488 İngiltere, 9 ilde 61 Güney Afrika, 1 ilde 2 California-New York ve 1 adet de Brezilya mutantı tespit edildi” bilgisini veren Koca, perşembe günü bir konuşma yapacağını ifade etti.

Koca yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“Salgın öncesi ve salgınla mücadele sürecinde aldığımız tüm tedbirlere rağmen, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yayılım hızlı bir seyir izlemektedir” hatırlatmasında bulunan Koca, “Mutant virüsler yayılım hızını artırmıştır. Her ne kadar bu artış hastanelere yatışları paralel şekilde etkilemese de çok vaka maalesef çok hasta potansiyelini barındırıyor. Hızlı yayılan mutantlar görece daha hafif seyretse de çok bulaştıkları için korumamız gereken bünyelere de daha hızlı ulaşıyor” dedi.

Mutant virüsler artıyor

Koca mutant virüse ilişkin şu bilgileri verdi:

1 Mart itibariyle geçilen ‘yerinde karar’ dönemi hakkında da açıklama yapan Koca, “Salgınla sadece Sağlık Bakanlığı değil, tüm unsurlarıyla devletimiz ve halkımız birlikte mücadele etmektedir. Son hafta verileri, ülke genelinde tedbirli yaşam konusunda daha hassas davranmamız gerektiğine işaret ediyor” dedi.

Koca şöyle devam etti:

Aşı açıklaması

“Aşı tedariki ve uygulama performansımız konusunda, küresel koşulların tüm engellerine rağmen aşı üretme kapasitesi erken devreye girmiş ülkelerle rekabet eder durumdayız” bilgisini veren Koca, “10 milyonun üzerinde aşılama gerçekleştirmiş durumdayız. Aşı tedarikine paralel olarak bu performansımız bazı dönemler yavaşlasa da artarak devam edecektir” dedi.

Koca şunları kaydetti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap