Sağlık Bakanı Koca: Kitlesel harekete yol açacak, bir araya gelmeleri toplanmaları sağlayacak her türlü düzenlemeden kaçınmak zorundayız

by Haber Fora

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yurt içinde kitlesel harekete yol açacak, bir araya gelmeleri, toplanmaları sağlayacak her türlü düzenlemeden kaçınmak zorundayız” dedi.

Koca, Bilim Kurulu’nun ardından yazılı bir açıklama yaptı.

“Rehavete kapılmadan, tedbirlerden taviz vermeden ulusal boyutta mücadelemizi sürdüreceğiz” diyen Koca, “Tedbirlerle elde ettiğimiz kontrol, başarılı bir aşılama takvimi yürütmemize de fırsat vermektedir. Uzayan kısıtlama sürelerinin toplum hayatında yol açtığı güçlüklere rağmen, elde ettiğimiz bu fırsatı yitirmeye tahammülümüz yoktur. Eski normallerimize dönebilmemiz, bu tedbirlere daha sıkı uyabilmemizle mümkündür” ifadelerini kullandı.

Salgının tüm dünyada tehdit olmaya devam etttiğini kaydeden Koca, “Bu tehdidi her boyutuyla takip eden ve ülkemizin en az zararla çıkmasını gözeten bilim kurulumuz bugün haftalık toplantısını yaparak dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri görüşmüş, virüs ve sebep olduğu hastalık hakkındaki son bilimsel çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulunmuşlardır” diyerek şöyle devam etti:

Koca ayrıca Birleşik Krallık merkezli mutasyon Türkiye’de 196 kişide görüldüğünü bildirdi.

“Farkındayız”

Kısıtlayıcı tedbirlerin hayatı zorlaştırdığının farkında olduklarını kaydeden Koca şunları kaydetti: 

Kitlesel hareket ve toplanma açıklaması

Son günlerde Türkiye’de vaka sayısının yeniden artışa geçtiğini ve daha fazla dikkatli davranılması gerektiğini bildiren Koca. “Yurt içinde kitlesel harekete yol açacak, bir araya gelmeleri, toplanmaları sağlayacak her türlü düzenlemeden kaçınmak zorundayız. Yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze eğitimin mevcut şartları dışında önemli bir hareketliliğe de sebep olabileceği unutulmamalıdır. Bu konuda yapılan değerlendirmelerde gerek vaka sayılarının artış eğilimini gerekse hareketliliğin sebep olabileceği riskler dikkate alınarak karar alınmalıdır” dedi.

Koca sözlerini şöyle noktaladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap