Sağlık Bakanı Koca: Virüsün hayatımızdan çıkacağı günler yakın

by Haber Fora

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Virüs hayatımızdan çıkmış değil. Ancak çıkacağı günler yakın” dedi.

Koca Bilim Kurulu’nun ardından yaptığı yaptığı yazılı açıklamada, 1 Mart itibarı ile salgının kontrolünde yeni bir aşamaya geçildiğini hatırlattı.

Kurulun gündeminin “kontrollü normalleşme süreci” olduğunu ifade eden Koca şunları kaydetti:

Düşük riskli illerimizde kısıtlamaların hafifletilmesi ile artacak olan sosyal hareketliliğin tedbirlerde gevşeme anlamına gelmediğini, gelmemesi gerektiğini tekraren hatırlatmakta fayda görüyoruz. Vatandaşlarımızın normal hayata kavuşma yolundaki kontrollü adımları tedbirlerden taviz olarak algılamadığına eminiz. Tedbirlere uymaya devam ederek planlanabilir ve öngörülebilir yarınlara emin adımlarla ilerlemeliyiz.

Mutant virüs uyarısı

“Virüs hayatımızdan çıkmış değil. Ancak çıkacağı günler yakın” ifadesini kullanan Koca, “Mutant virüslerin gittikçe daha yaygın görülmesi ve bulaştırıcılığının artması da ihtimal dahilinde. Bununla beraber tedbirler mutasyon için de geçerli ve etkili. Yüksek vaka sayılarımız hala, hayatımızı olağan akışına kavuşturma umudumuzun önünde bir tehdit oluşturmaya devam etmektedir. Ancak kontrol elimizde ve tedbirlere uyarak normalleşebiliriz” uyarısında bulundu. 

Koca şöyle devam etti:

“Aşıların hastaneye yatışa etkisi yüzde 100”

Türkiye’de kullanılan inaktif aşının 10 bin kişiyi aşkın kişi üzerinde yapılan Faz 3 çalışma sonuçlarının açıklandığını da bildiren Koca, “Bu çalışmada PCR ile doğrulanmış COVID 19 vakaları ile aşının etkililiği %83,5 olarak hesaplanmıştır. Hastanede yatışı engelleme oranı ise %100 olarak bulunmuştur. Bilim insanlarımızı gösterdikleri titiz ve hassas çalışmalar sebebiyle tebrik ediyorum. Aşının etkisini hissetmeye başladık. Aşılama programının hastane yükümüzün sabit seyri ve hastalığın şiddetinin azalması hususunda hissedilir bir etkisi olduğunu memnuniyetle izliyoruz” dedi.

Koca, “Bilim kurulumuzun önerileri ile belirlediğimiz plan dahilinde aşılama süreçlerimiz yürütülmeye devam etmektedir. Aşı temin sürecine paralel olarak vatandaşlarımızın aşılanmaları programlı şekilde devam edecektir. Aşı stratejimiz ve tercihlerimizle küresel düzeyde süreci en başarılı şekilde yürüten ülkeler arasındayız. Virüsle mücadelemizde vatandaşlarımızın desteği ve ilgisi sayesinde yaşadığımız bu olumlu seyri elbirliğiyle koruyacağız” ifadelerini kullandı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap