Sağlık Bakanı Koca’dan Bilim Kurulu’nun ardından açıklama: Tedbirlere sıkı sıkıya uymamız gerektiği ortada

by Haber Fora

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Koca açıklamasında, “Dünyada da artan risk durumu göz önüne alındığında tedbirlere sıkı sıkıya uymaya devam etmemiz gerektiği ortadadır” dedi.

Aşının uygulanabilir hale geldiğini anımsatan Koca, “Salgının dünyadaki birinci yılını tamamladığı günlerde salgına karşı umutla beklediğimiz mücadele gücü olan aşı uygulanabilir hale geldi. 30 Aralık’ta ülkemize gelen ilk parti olan 3 milyon doz aşının gerekli kontrollerinin tamamlanması ile 13 Ocak günü “Acil Kullanım Onayı” verilerek yaygın aşılama dönemini başlatmış olduk. Sayın Cumhurbaşkanımız aşı kampanyasını başlatmak için bizzat Ankara Şehir Hastanemize gelerek ilk doz aşısını yaptırdı. Kendilerine hem tüm vatandaşlarımızın aşılanması adına yaptığımız çalışmalara verdiği destek hem de bu konuda da gösterdiği önderlik için minnettarız” ifadelerini kullandı. 

75 yaş üstü aşılanmaya başlıyor

Koca şöyle devam etti: 

“Önemli bir hatırlatıcı oldu”

Türkiye’de aşı programında kullanılan inaktif aşının 10 milyon dozluk ikinci sevkiyatının ilk bölümü olan 6,5 milyon dozluk bölümünün hafta başında getirildiğini kaydeden Koca, “Gerekli testlerin tamamlanmasından sonra aşılar kullanıma sunulacaktır” bilgisini paylaştı.

“Virüsün dünyadaki seyri gerek merkez ve taşra teşkilatımız tarafından gerekse Bilim Kurulumuzca düzenli olarak takip edilmektedir. Bildirilen mutasyonlar üzerine İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika’yla olan uçuşlar durdurulmuştu. Brezilya ile olan uçuşlar da buna eklendi. Özellikle Güney Afrika’da bildirilen mutasyonlu virüsün daha ölümcül olduğu iddia edilmektedir” ifadelerini kullanan Koca, “Mutant virüsün görüldüğü yerler karantina altına alınmaktadır. Ülkeler yeniden sınırlarını kapatmaya başlamıştır. Bu durum tedbirleri elden bırakmamamız konusunda bize önemli bir hatırlarıcı olmuştur” ifadelerine yer verdi.

Koca,  şunları kaydetti:

Dalgalanma uyarısı

Tedbirlerdeki kontrolsüz gevşemelerin bir sonrakini daha zor atlatabilecek dalgalanmalara yol açabileceğini bildiren Koca, “Tedbir ve temkini elden bırakmamamız gerekiyor. Salgının tüm dünyaya bir kişiden yayıldığını aklımızdan çıkarmamalıyız. Salgın süresince zorlu bir mücadele verdik ve tüm milletimiz çok yoruldu. Bu emeklerin karşılığını almaya çok yaklaştığımız ortadadır” uyarısını yaptı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap