Salgın döneminde harcamalar kısıldı, seyahat ve giyim alışverişleri azaldı

by Haber Fora

Koronavirüs salgını döneminde hane halkı harcamalarında dikkat çekici düşüş gözlenirken, vatandaşın seyahat, dernek, giyim ve aksesuar gibi alanlarda tüketimlerini azalttığı belirlendi.

Cumhuriyet’in göre, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) 2020 Ağustos’a ilişkin açıkladığı “Covid-19’un Tüketici Harcamalarına Etkisi” raporuna göre pandemi döneminde harcamalar kısıldı, salgın boyunca artan internet alışverişlerinde dahi düşüş gözlendi.

Ağustos ayında harcamaların en çok düştüğü alanlar kulüp/dernek/sosyal hizmetler, kamu/vergi ödemeleri ve giyim ve aksesuvar oldu. Bir önceki aya göre harcamalar en fazla konaklama sektöründe arttı, kumarhane/içkili yerler ve eğitim/kırtasiye/ofis malzemeleri sektörlerinde sınırlı bir artış görüldü.

Yıllık bazda ise en fazla artış elektrik-elektronik eşya, müteahhitlik işleri ve telekomünikasyon harcamalarında görüldü. Kamu/vergi ödemeleri, seyahat acenteleri/taşımacılık, kulüp/dernek/sosyal hizmetler ve havayolları harcamaları ise düşüşün en yoğun gözlendiği sektörler oldu.

Bir önceki yılın aynı dönemine (15 Mart-30 Ağustos 2019) göre kıyaslandığında 13 Mart-28 Ağustos 2020’de harcamalar en fazla havayolları (yüzde 63), seyahat acenteleri/taşımacılık (yüzde 58), konaklama (yüzde 54) ve kumarhane/içkili yerler (yüzde 51) azaldı.

Öte yandan Ağustos 2020’de banka ve kredi kartı kullanılarak 87.8 milyar TL tutarında toplam 503 milyon adet işlem yapıldı. Ağustos 2020’de banka ve kredi kartı ile yapılan harcamaların tutarı Temmuz 2020’ye kıyasla yüzde 22, Ağustos 2019’a kıyasla ise yüzde 7 azaldı. Aynı dönemde işlem adedi ise aylık bazda yüzde 23, yıllık bazda yüzde 9 düştü.

Alışveriş yöntemi bakımından incelendiğinde ise ağustos ayında internet üzerinden yapılan alışverişler, Ağustos 2019’a göre yüzde 6, Temmuz 2020’ye göre yüzde 22 azaldı.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap