Salgın düğün geleneklerini değiştirdi; davetiyelere IBAN numarası ve QR kod yazılıyor!

by Haber Fora

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte düğün davetiyeleri de değişmeye başladı. Düğün sahipleri katılamayacak olan davetliler için davetiyelerin altında “IBAN” numarası ve “QR kod” paylaşmaya başladı
Milliyet’ten Aylin Rana Aydın’ın haberine göre; düğün sahipleri salgın nedeniyle törene katılmak istemeyen davetliler için yeni bir yönteme başvuruyor. Bu kapsamda davetlilere verilen düğün, nikah davetiyelerinin alt kısmına ‘gelin – damat destek hesabı’ adı altında IBAN numarası ya da direkt hesaba para aktarılabilecek QR kodu paylaşmaya başladı.
“Düğün sahipleri tedirgin”
edavetiye.com yetkilisi Rojda Meryem Cengiz, pandemiyle birlikte düğün sahiplerinin davetiye taleplerinin de değiştiğini dile getirdi. Bu dönemde daha çok nikah tercih edildiğini belirten Cengiz, “Son üç aydır düğün sahipleri çok tedirgin. Davetiye bastırıyorlar fakat tarihler erteleniyor. Bu dönemde nikah sonrasındaki restoran davetleri ya da açık alandaki törenler için masaüstü kart bastırıyorlar” diye konuştu.
“IBAN eklenmesinde artış var”
Davetiyelerde IBAN numarasının yer almaya başladığını ifade eden Cengiz, “Davetiyelerdeki not kısımlarında ‘pandemiye uygun dezenfektan işlemi yapılmıştır’, ‘maske takmak zorunlu’ yazıları yer almaya başladı. Son dönemde IBAN numarası eklenmesinde çok artış var. Hatta takı için banka QR kodu da ekleniyor. 100-200 adet davetiye bastırıyorlar, son dönemde 50 adet bastıran da var” ifadelerini kullandı.
onlinedavetiye.com.tr yetkilisi ise, adetlerde düşüş olduğunu belirterek, “Birçok düğün iptal oldu, nikah yapılmaya başlandı. Davetli sayısı da kısıtlı olduğu için adetler de düşük oluyor. Önceden 1000 davetiyeye kadar basılırken şu an 100-200 adet basılıyor. Pandemi kurallarını davetiyelerin altına not şeklinde yazıyoruz. IBAN numarası eklemek isteyenler de oluyor” diye konuştu.
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap