Salgın sadece 23 gün geciktirdi: Dünya bu yılki doğal kaynaklarının tümünü bugün tüketti

by Haber Fora

 

 

Bilim insanları 22 Ağustos tarihinden itibaren dünyanın 2020 yılı için insanlığa sunduğu doğal kaynakların tümüyle tüketildiğini duyurdu.

Limit Aşım Günü, insanlığın yıl boyunca dünyanın yeniden üretebileceği tüm biyolojik kaynakları kullandığı günü işaret eden bir günü temsil ediyor. Her yıl değişen bu tarih, bu yıl Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle insanlığın karantinada kalmasından dolayı bir önceki yıla göre 23 gün uzayarak 22 Ağustos olarak belirlendi.

Limit Aşım Günü, her yıl yapılan hesaplamalar sonucu, insan üretimi bir senelik ‘sera gazının’ okyanus ve ormanlar tarafından yok etme kapasitesini geçtiği günü ifade ediyor. Limit Aşım Günü, geçen yıl 29 Temmuz tarihi olarak hesaplanmıştı.

Bu tarih bu yıl koronavirüs salgınında neredeyse tüm dünyanın karantinada kalması nedeniyle daha az sera gazı üretilmesine bağlı olarak 23 gün uzadı ve 22 Ağustos olarak belirlendi. Her yıl yapılan bu hesaplama, gezegenin biyolojik kapasitesinin (Dünya’nın o yıl üretebileceği ekolojik kaynakların miktarı) insanlığın o yılki tüketimine bölünmesi ve bu rakamın 365 ile çarpılmasıyla hesaplanıyor.

 

Kutlanacak tarafı yok

 

Limit Aşım Günü, 1970’lerde yapılan hesaplamalarda Kasım veya Aralık ayına kadar uzuyordu. Ancak zamanla insanlığın tüketiminin ve nüfusunun artması sebebiyle bu tarih, her yıl daha geriye gelerek yaz aylarına ulaştı. Bu günü hesaplayan Global Footprint Network kuruluşu Başkanı Mathis Wackernagel yaptığı açıklamada koronavirüs salgını sebebiyle 23 günlük uzamanın kutlanacak bir şey olmadığını belirterek bir felaket sebebiyle bugünün uzadığını ifade etti.

İnsanlık yenilenebilen kaynaklardan yüzde 60 daha fazla tüketiyor ve bu da oransal olarak 1,6 gezegende yaşıyormuşuz gibi tüketim olduğunu gösteriyor. 2050 yılında ise iki dünyalık kaynağa ihtiyaç duyulacağı ifade ediliyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap