Salgında 936 kolej kapandı, 3 bin öğretmen ve 2 bin çalışan işsiz kaldı

by Haber Fora

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Zafer Öztürk ve beraberindeki heyet Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’la makamında görüştü.

“Okullar açılmalı”

Özel okullardaki kapanmalar, binlerce öğretmen ve çalışanın işsiz kalması, ücretleri ödemekte zorlanan velilere teşvik verilmesi ve pandemide yüzde 8’den yüzde 1’e indirilen KDV konusuyla ilgili Bakan Selçuk’a rapor sunuldu.

Başkan Öztürk, raporun ayrıntılarını Sözcü’den Sultan Uçar’a şöyle anlattı:

Gözler Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda

Velilerin ödeme yükünün azaltılması için öğrencilere teşvik verilmesini istediklerini ve yüzde 8 KDV uygulamasının salgında yüzde 1’e indirdildiğini belirten Öztürk, “Gelecek yıl ne olacağını Bakan Selçuk’a sorduk. Yetkinin, Maliye Bakanlığı’nda olduğunu bildirdi. KDV konusu hızla netleşmeli. Çünkü, mayısta bütün özel okullar yeni ücretlerini yasaya göre açıklamak zorunda ama kimse ne yapacağını bilmiyor” dedi.

“Zarar etmeyen yok”

“40-50 yıllık ortalama 500 öğrencisi olan köklü okullar dahil borcu olmayan veya zarar etmeyen okul yok” diyen Zafer Öztürk,  okullar kapalı olsa da, stopaj, sigorta primi ödemeler için devlete yüzde 30’u aşkın vergilerin kesintisiz ödendiğini söyledi.

Öztürk, “Okullar, ortalama 4 milyon lirayı kötü gün parasından harcarken, içeri girdi. Birikimi olmayan, kiralık binada ve banka kredisi kullananlar battı ve daha da batacak” dedi.

Veliler ne yapabilir?

Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise ücretine yönetmeliğe aykırı anormal zam yapan özel okulların, bakanlığa şikayet edilmesini istedi.

Sektörün zararı 10 milyar lira

Yüzde 20 zam yolda

Özel okullarda, 2021-2022 yılı kayıtları başladı. Erken kayıtta yüzde 20’ye kadar indirim imkanı var. 2021-2022 eğitim-öğretim yılı ücretlerine ortalama yüzde 20 zam yapılması bekleniyor.

Sözcü, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap