“Salgında en erken nisan-mayıs gibi rahatlama olur”

by Haber Fora

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle gündemin odağında Kovid-19 ilaçları ve aşılarına ilişkin haberler yer alıyor.

Ancak güvenli ve etkili olduğu onaylanan aşıların tedarik sürecinin yanı sıra bir de uygulama sırası bulunuyor.

Diğer bir deyişle, riskli grupta yer almayan kesim için aşıya ulaşmak aylar sürebilir. 

Bilim insanların göre, toplumsal bağışıklığın oluşması için toplumun yarısından fazlasının aşılanması şart.

Bu oran, Türkiye’de en az 45 milyon civarında kişinin aşılanması anlamına geliyor.

“Aşının yüzde 50-60’lık kesime uygulanması en az 6 ayı alır”

Prof. Dr. Güner Sönmez, aşı alanındaki gelişmelerin toplumda büyük heyecan ve mutluluk oluştursa da, kısa vadede salgını bitirmenin mümkün görünmediğini belirtti: 

Sönmez, aşı vurulduktan hemen sonra da bağışıklığın oluşmadığını, ikinci dozun üzerinden en az 10 gün geçmesinin şart olduğunu belirterek şöyle konuştu: 

“En azından 100 milyon doz aşı gerekli”

Semptom göstermeyen (asemptomatik) bireyler nedeniyle toplumun ne kadarının hastalığa yakalandığının net bir şekilde bilinmediğini de kaydeden Prof. Dr. Güner Sönmez, salgının birkaç ay daha böyle geçmesine hazırlıklı olunması gerektiğini ifade etti:

Aşının yanı sıra bu hafta koronavirüs ilaçlarına ilişkin yaşanan gelişmelere de dikkati çeken Sönmez, Molnupiravir adlı ilacın 24 saat içinde virüsün bulaşmasını engelleyebileceğinin ve ağır hastalığı önleyebileceğinin, FYB 207 adlı ilacın ise virüsün giriş kapılarını kapattığının görülebildiğini belirterek, “İki ilaç heyecanlandırdı ama onaylansalar dahi, yakın zamanda elimizde olmaları pek mümkün görünmüyor. Örneğin FYB 207, en erken 2022’de elimizde olabilecek” dedi.

“Tam kapanma gerekirdi”

Kısmi kısıtlamanın yeterli olmadığını, kesin çözümün tam kapanma olduğunu savunan Güner Sönmez, kısıtlamanın kalktığı günlerde kalabalığın çok daha arttığını belirterek, yılbaşı zamanında da benzer bir tablonun ortaya çıkabileceği uyarısını yaptı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap