Samanyolu Galaksisi’ni hiç böyle görmediniz: Bu fotoğraf için 12 yıl uğraştı

by Haber Fora

Bir Fin astrofotoğrafçı, 12 yıl süren özenli çalışmasının ardından Samanyolu Galaksisi’nin 1,7 gigapiksellik nefes kesen görüntüsünü yayımladı.

Pozlama süresi bin 250 saat olan fotoğraf, 234 ayrı görüntünün bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. “Mozaik”, Boğa takımyıldızından Kuğu takımyıldızına 20 milyon yıldızın bulunduğu bir alanı kapsıyor.

Çalışmasına 2009’da başlayan J-P Metsavainio, ilkin Samanyolu çevresindeki bulutsuları birbirinden bağımsız şekilde fotoğrafladığını söyledi. Bu yüzden kareler arasında boşluklar meydana gelirken, astrofotoğrafçı bunları doldurmak için yıllar içinde fotoşop kullandı.

 

Metsavainio, görüntülerin birbirine denk gelmesini ve yıldızların eşleşmesi sağlamak; renk dengesini ve ışıkların uyumunu yakalamak için kareler arasında küçük ince ayarlamalar yaptığını ifade etti ve ekledi:

Fotoğrafta görülen renkler, bazı elementlerin emisyonunu temsil ediyor: Hidrojen yeşil, sülfür kırmızı ve oksijen mavi renkte görülüyor.

Metsavainio, “Sanırım bu, Samanyolu’nu söz konusu çözünürlükte ve derinlikte bahsi geçen üç rengin hepsiyle gösteren ilk görüntü” diye konuştu.

Astrofotoğrafçının diğer çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Fora, ScienceAlert, PetaPixel

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap