Sanders ve Ocasio-Cortez’den Biden’a “İklim krizini ulusal acil durum ilan et” baskısı: “Zaman ve bahaneler tükendi”

by Haber Fora

ABD Kongresi’nin ilerici üyeleri, Joe Biden’ın iklim krizine dair ulusal acil durum ilan etmesini talep etti.

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyeleri olan New York temsilcisi Alexandria Ocasio-Cortez ve Oregon temsilcisi Earl Blumenauer ile Senato’nun bağımsız üyesi Vermont Senatörü Bernie Sanders, ABD’nin bu konuda “zamanının ve bahanesinin kalmadığını” ifade etti.

Söz konusu parlamenterler, başkanı 1976 Ulusal Acil Durumlar Yasası uyarınca ulusal acil durum ilan etmeye ve “ülkenin tasarrufundaki tüm kaynakları iklim krizini durdurma, tersine döndürme, hafifletme ve krizin sonuçlarına hazırlanma için seferber etmeye” yönlendirecek Ulusal İklim Acil Durumu Yasası tasarısını sundu.

1976 tarihli yasa, başkanın özel hükümleri etkin kılmasına ve kaynak toplamasına olanak sağlıyor.

İlerici üçlü, iklim krizini inkar eden Donald Trump yönetimi altında nispeten beyhude bir çaba olsa da 2019’da da benzer bir önerge için birlik olmuştu.

Kongre üyesi Ocasio-Cortez yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Senatör Sanders ise şunları ekledi:

Yasanın geçmesi halinde Başkan Biden’ın Kongre’ye bir yıl içinde bir rapor sunarak yürütmenin bu acil durumla mücadelede gerçekleştirmesi gereken faaliyetleri ortaya koyması gerekecek.

Bahsi geçen Kongre üyeleri bu hamlenin, kamuya ait altyapının geliştirilmesini, kirlenmeyi durdurmak için milyonlarca binanın modernize edilmesini, halk sağlığına yatırım yapılmasını, kamuya ait arazilerin korunmasını ve yenileyici tarım yatırımlarının gerçekleştirilmesini kapsaması gerektiğini belirtiyor.

Ulusal İklim Acil Durumu tasarısının yasalaşması halinde ABD, dünya genelinde iklim krizini acil durum ilan etmede 38 ülke ve bini aşkın şehre katılmış olacak.

Yasa tasarısı, fosil yakıt eylemcileri 350.org, Biyoçeşitlilik Merkezi (Center for Biological Diversity), Dünyanın Dostları (Friends of Earth) ve Gündoğumu Hareketi (The Sunrise Movement) de dahil olmak üzere onlarca çevreci grubun desteğini topladı.

Gündoğumu Hareketi İcra Direktörü Varshini Prakash şöyle konuştu:

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/climate-change

Haber Fora için çeviren: Şafak Küçüksezer

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap