Sanofi ve GlaxoSmithKline’ın koronavirüs aşısı yetersiz kaldı

by Haber Fora

Fransa merkezli Sanofi ve Britanya merkezli GlaxoSmithKline (GSK), 10 Aralık’ta yaptığı açıklamada, yeterli etkinlik göstermediği gerekçesiyle ortak geliştirdikleri Kovid-19 aşısını 2021’in sonuna kadar ertelediklerini duyurdu.

Şirketler, denemelere katılan 18 ile 49 yaş arasındaki kişilerin bağışıklık tepkisinin güçlendiğini ancak yaşlı yetişkenlerde yeterli bağışıklık tepkisi görülmediğini bildirdi. Bunun muhtemel sebebinin aşıdaki antijen yoğunluğunun yetersizliği olduğunu ifade etti.

DW’nin haberine göre, ABD’deki 11 bölgede 440 sağlıklı yetişkin Faz 1 ve 2 denemelerine katılırken Faz 3 denemelerinin bu ay başlaması planlanıyordu. Erteleme kararıyla birlikte açıklamada Faz 3 yerine 2021 Şubat’ında Faz 2B denemelerine geçileceği belirtildi.

Faz 2B denemelerinde, onaylanmış bir Kovid-19 aşısıyla da kendi aşılarını karşılaştırılacağını bildiren şirketler, veriler olumlu olursa Faz 3 denemelerine 2021’in ikinci çeyreğinde geçeceklerini ekledi. 

Şirketler bu sayede yaşlı yetişkinlerde bağışıklık tepkisini güçlendirebileceklerini düşünüyor. Halk sağlığını fazlasıyla önemsediklerini belirten Sanofi’nin aşı birimi başkanı Thomas Triomphe, sözlerine şöyle devam etti:

GSK Aşı’nın başkanı Roger Connor ise, sonuçların umdukları gibi olmadığını ifade ederek şöyle konuştu:

Erteleme kararına rağmen, Sanofi ve GSK, 2021’de bir milyar doz aşı üretmeye hazır olmak için üretimi artırdı.

Haber Fora, DW, France 24

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap