Sarıgül: Hangi parti halkın önüne kusursuz bir anayasa taslağı koyarsa ona mutlaka destek vereceğiz

by Haber Fora

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Sarıgül, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Cumhur İttifakı tarafından gündeme getirilen yeni anayasa çalışmasıyla ilgili olarak, “Özellikle, seçim kanunu, siyasi partiler kanunu, dar bölge, daraltılmış bölge, genişletilmiş bölge, tercihli oy, Türkiye milletvekilliği, mutlaka bir kez daha görüşülmeli ve ivedi olarak parlamentodan çıkmalıdır” dedi.

Sarıgül yürürlükte olan anayasa için “darbe ürünüdür” ifadesini kullandı. Anayasanın pek çok değişiklik yapılmasına rağmen hala Türkiye’yi tatmin etmediğini kaydeden Sarıgül, “Oysa yurttaşlarımızın ortak değeridir. Türkiye, mutlaka sivil bir anayasa yapmalıdır. Anayasa, toplumsal uzlaşmadır. Anayasa, milletimizin ortak değeridir. Anayasa, hak ve özgürlüklerdir. Anayasa, büyük bir vatan sofrasıdır. Anayasa, demokrasi sofrası olmalıdır. Ülkemizin artık tam demokratik bir anayasa yapmasının zamanı gelmiştir” diye konuştu.

“Türkiye miletvekilliği” önerisi

Anayasa değişikliği için 400 oy, referandum için ise 360 oy gerektiğini hatrlatan Sarıgül şöyle devam etti:

“Kusursuz anayasa” vurgusu

Partilerini kurarken “Herkese karşı adaletli olacağız” dediklerini hatırlatan Sarıgül “Hangi parti halkın önüne kusursuz bir anayasa taslağı koyarsa ona mutlaka destek vereceğiz” diye konuştu.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap