Saygı Öztürk: Danıştay’da Yavaş’ın lehine olan karar nasıl değişti?

by Haber Fora

Habertürk yazarı Yasemin Güneri ve Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın belediyelerin iştiraki şirketlere yapılacak atamalarla ilgili Danıştay’a açtığı davayı köşelerine taşıdı. 

Güneri, “O atamaları belediye meclisi yapacak” başlıklı yazısında, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun aldığı kararı aktardı.

Danıştay, belediyelerin iştiraki olduğu şirketlerdeki belediye tüzel kişiliğindeki temsilcilerinin değiştirilmesi yetkisini belediye başkanlarından alarak belediye meclisine verdi. Karara göre; belediye başkanları, belediye şirketlerinin yönetimine belediye meclislerinin onayı olmadan yönetici atayamayacak. Böylece AKP’nin ağırlıkta olduğu İstanbul ve Ankara meclislerinde İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın atama yetkileri sınırlandırılacak. 

Yerel seçimlerin kısa bir süre sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 15 Mayıs 2019 tarihinde yayımladığı genelgede belediyelerin iştiraki olduğu şirketlerdeki belediye tüzel kişiliğindeki temsilcilerinin değiştirilmesi yetkisinin belediye meclislerine verildiği belirtildi. Genelgenin yayınlanmasının ardından belediye başkanlarının şirket yönetimlerine atadığı kişilerin tescil yapılmamaya başlandı. 

Habertürk yazarı Güneri, o genelgenin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın genelgeye karşı açtığı davanın seyrini şu şekilde kaleme aldı:

Danıştay’daki karar nasıl değişti?

Sözcü yazarı Saygı Öztürk ise bugünkü yazısında, Mansur Yavaş’ın yaptığı itirazda Danıştay’ın öne Yavaş lehine karar verdiğini, daha sonra ise bu kararını değiştirdiğini yazdı.

Öztürk, Danıştay’da yaşanan süreci şöyle yazdı:

Ortak karar

Yavaş’ın, genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptaline ilişkin açtığı dava Danıştay 8 ve 10. daireleri müşterek kurulu tarafından verilen yürütmenin durdurulması istemini reddetti. Bu karara karşı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından İdari Dava Daireler Kurulu’na itiraz edildi.

İdari Dava Daireler kurulu, 24 Aralık 2020 tarihinde toplandı. Toplantıya, karar almak için yeterli sayı olan 11 üye katıldı. Yapılan görüşmede 5’e karşı 6 oyla Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin itirazının kabulüne İç Ticaret Genel Müdürlüğü genelgesinin yürütülmesinin durdurulmasına karar verildi. Yani, dava Büyükşehir Belediyesi lehine sonuçlandı.

Dosya geri çekildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin itirazının yerinde bulunması üzerine Dava Daireleri Kurulu Başkanı, dosyanın öneminden söz etti ve karar tutanağı üyelerin imzasına açılmadı. Başkan, diğer üyelerin de katılımıyla konunun ele alınması gerektiğini gerekçe gösterdi ve dosyayı geri çekti.

Kurulda, davanın reddi konusunda görüş ortaya koyan üç üye karar lehinde oy kullandı. İdari Dava Daireler Kurulu ndaki  görevleri sonlandırıldı ve bunlar dairelerine dönerken, yerlerine yeni üyeler görevlendirildi.  Böylece, kurulda çoğunluk sağlanmış oldu.

Bu kez reddedildi

Dava Daireleri Kurulu’nun gündemi kurula başkanlık edecek olan Başkanvekilince belirleniyor. Gündem, en az iki gün önce belirleniyor ve üyelere bildiriliyor. Üye değişimleri tamamlandı, aynı dosya 4 Şubat 2021 tarihinde Dava Daireleri Kurulu’nun gündemine alındı. Bu kez oylamada 6’a karşı 7 oyla belediyenin itirazı reddedildi.  Böylece belediyenin lehine karar veren heyet, üye değişiminden sonra belediyenin aleyhine karar vermiş oldu.

Sözcü, Habertürk

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap