Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden: Bölen değil, birleştiren bir başkan olmaya söz veriyorum

by Haber Fora

ABD Başkanı Donald Trump’ı yenerek Amerika Birleşik Devleri’nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris, zaferin ardından ulusa sesleniş konuşması yapıyorlar.
Harris’in açıklamalarından satır başları şöyle:
“Demokrasiyi korumak fedakarlık gerektirir, bu ilerlemeyi ve mutluluğu beraberinde getirir. Çünkü biz halkız ve daha iyi bir gelecek inşa etme gücüne sahibiz. Kendi demokrasimiz bu seçimde pusuladaydı. ABD’nin ruhu tehlikedeydi, tüm dünya izlerken siz Amerika için yeni bir sayfa açtınız.
“Kampanya çalışanlarımıza ve gönüllülerimize, bu sıra dışı takımımıza teşekkür ediyoruz. Bu zaferi mümkün kıldığınız için tüm yetkililere de teşekkür ediyoruz, ülkemiz size müteşekkirdir. Demokrasimizin güvenilirliğini korudunuz. Amerikan halkına sesleniyorum, güzel ülkemizin insanları, teşekkürler. Sesinizi duyurmak için rekor sayıda oy verdiniz.
“Zor zamanlarda olduğumuzu biliyorum, özellikle son birkaç ay. Acı, yaşadığımız endişeler ve mücadelemiz. Bunun yanında sizin cesaretinize de tanık olduk, ruhunuzun ne kadar cömert olduğunu gördük. 4 yıl boyunca yaşamlarımız, gezegenimiz için yürüdünüz ve daha sonra oy verdiniz. Net bir mesaj ilettiniz, siz umudu seçtiniz, birliği, ahlakı, bilimi ve evet, gerçeği seçtiniz. Siz Joe Biden’ı yeni başkanınız olarak seçtiniz!
“Joe ve Jill’e ailemizi kendi ailelerine kattıkları için çok müteşekkiriz. Annem, 19 yaşında Hindistan’dan buraya geldiğinde bu anı pek hayal ettiğini sanmıyorum ama Amerika’ya tüm kalbiyle inanıyordu. Ben şimdi onu düşünüyorum, nesiller boyunca yaşamış siyah, Asyalı, beyaz, Latin ve yerli Amerikalı kadınları düşünüyorum. Eşitlik ve özgürlük için mücadele eden kadınlar için. Çoğu zaman gözardı edilmiş siyah kadınlar ki, onlar bizim demokrasimizin bel kemiğidir. Tüm kadınlar ki bizim 100 yıldan uzun süre önce 19. maddeyle birlikte oy verilmesi için mücadele edenler ve bugün 2020’de yeni nesil bir kadın oylarını vererek seslerini duyurmak için mücadele eden kadınlar. Bugün onların mücadeleleri sonrası buradayım. Onların vizyonunu ve neler olabileceğini göstermek için buradayım.
“Joe, ülkemizdeki en büyük bariyerlerden birini yıktı ve başkan yardımcısı olarak bir kadını seçti. Ben bu görevdeki ilk kadın olacağım ama sonuncu olmayacağım. Çünkü bugün bunu izleyen her küçük kız, bu ülkenin her şeyin mümkün olduğu bir yer olduğunu görecek. Ülkemizin çocukları, hangi cinsiyetten olursanız olun ülkemiz size net bir mesaj vermektedir. Bilin ki sizi her adımda alkışlayacağız.
“Amerikan halkına sesleniyorum, kime oy vermiş olursanız olun Joe Biden’ın Obama’nın başkan yardımcısı olduğu gibi dürüst, bağlı ve hazırlıklı bir başkan yardımcısı olmaya çalışacağım. Her gün sizi ve ailenizi düşüneceğim. İnsanların hayatlarını kurtarmak, ekonomimizi düzeltmek ve sistemdeki adalet mekanizmasında ırkçılıkla mücadele edebilmek, iklim kriziyle mücadele edebilmek ve ülkemizin ruhunu iyileştirmek için çalışacağız. Önümüzdeki yol kolay olmayacak ama ülkemiz hazır, Joe ve ben de hazırız.
“Seçtiğimiz başkan, en iyi özelliklerimizi yansıtıyor. Tüm dünyanın saygı göstereceği bir başkan. Tüm Amerikalıların başkanı. Şimdi seçilmiş Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ı size sunmaktan büyük şeref duyuyorum.”
Biden’ın açıklamalarından satır başları şöyle:
“Bu ülkenin halkı konuştu. Bize net bir mesaj verdiler. Biz halkız ve tarihteki en fazla oyla kazandık. Evet beni şaşırttığını itiraf etmeliyim, bu gece ülkenin dört bir yanında ve dünyada bir mutluluk dalgası ve geleceğe bir umut gördük. Bana gösterilen güvenden çok büyük bir onur duydum. Bölen değil, birleştiren bir başkan olmaya söz veriyorum. Demokrat veya Cumhuriyetçi eyaletler değil, ABD’nin başkanı olacağım, tüm halkın güvenini kazanmak için çalışacağım.
“Jill’in eşiyim, onun sevgisi ve onun yorulmaz desteği olmasa burada olamazdım. Jill hem bir anne, hem de bir eğtimci ama onun tek yaptığı öğretmen değil, o onun yaşam biçimi. Bugün Amerikan eğitimcileri için de büyük bir gün, sizden birisi Beyaz Saray’da olacak. 
“Muhteşem bir başkan yardımcısıyla çalışma şerefine sahibim. İlk kadın, siyahi ve Asyalı olarak tarihe geçmiş durumda. ABD’de herhangi bir şeyin bana imkansız olduğunu söylemeyin, geç bile kalındı. Bunca yıldır bugüne gelinmesi için çabalayanların çabasını görüyoruz. Kamala, isteyin ya da istemeyin, gerçekten tarihte bir ilksin.
“Tüm gönüllüler ve bu pandemi sırasında çalışanlara, seçim sandığı gönüllü ve yetkililerine tüm ulusun bir teşekkür borcu var. Kampanya ekibim bu anı mümkün kılabilmek için o kadar çok fedakarlık yaptılar ki, her şeyi size borçluyum. Seçim kampanyamızdan, tüm yaptıklarımızdan, kurduğumuz ittifaktan dolayı çok mutluyum. Tüm bu birlikten bahsediyorum, özellikle bu anlarda bu kampanya sırasında Afro-Amerikalılar benim için ayakta durdular. Ben de sizin arkanızda olacağım. En baştna söyledim, bu kampanya Amerika’yı temsil edecek dedik, şimdi de yönetimin Amerika’yı yansıtmasını istiyorum.
“Başkan Trump’a oy verenlerin üzüldüğünü anlıyorum ancak artık birbirimize bir şans verelim. Artık sert sözleri geride bırakmamız gerekiyor. Birbirimizi görmek ve dinlemek zamanı. İlerleyebilmek için rakiplerimize düşman gibi davranmayı kesmemiz gerekiyor. Onlar düşmanımız değil, Amerikalılar. İncil bize şunu söyler, her şeyin bir mevsimi vardır, iyileştirmenin de bir zamanı vardır. Artık Amerika’yı iyileştirmenin zamanı gelmiştir.

Ayrıntılar geliyor…

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap