Seçimleri fiyatlayan altın yatırımcısı kârını aldı

by Haber Fora
Seçimleri fiyatlayan altın yatırımcısı kârını aldı

Altın, yatırımcıların ABD seçimlerinden çıkacak sonucu beklemesi ve doların son otuz ayın en düşüğüne gerilemesiyle, temmuz ayından beri en büyük haftalık kazancına doğru ilerlerken bir miktar kayıp yaşadı.

Altın fiyatları ons başına 1950 dolara kadar çıktıktan sonra gerileyerek 1940 dolar civarında seyrediyor.

Başkan Donald Trump seçimlerin meşruiyetini sorgularken Joe Biden’ın lider olduğu kilit eyaletlerde sandıkların oyları fazla gösterdiğinde şikayet ediyor. Biden ise başkanlığa bir miktar daha yaklaşırken kazanacağına güveninin tam olduğunu belirtiyor.

Ekim ayında dar bir aralıkta işlem gören altın, seçim sonuçları ve mali teşvik paketiyle ilgili belirsizliklerle, perşembe günü güvenli liman alımlarıyla Ekim ayı fiyat aralığını kırmış oldu.

Fed Başkanı Jerome Powell ise merkez bankasının önümüzdeki aylarda varlık alım programında bir değişikliğe gidebileceğine dair açık kapı bıraktı ve daha fazla mali ve parasal desteğe ihtiyaç olduğunu vurguladı.

“Trump’ın yorumları siyasi belirsizliklere dair endişeleri artırdı.” diyen IG Asia Pte piyasa stratejisti Jingyi Pan, ABD’deki siyasi belirsizlikler ve Fed’in parasal genişlemeyi sürdüren tutumuyla altın için görünümün pozitif olduğunu belirtti.

Spot altın pazartesiden bu yana yüzde 3.93 değer kazandıktan sonra bugün yüzde 0.49 değer kaybederek ons başına 1,940.06 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bloomberg Dolar Spot Endeksiyse 2018 yılından bu yana en düşük seviyeyi gördükten sonra yüzde 0.1 yükseliş kaydetti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap