Selçuk Bayraktar’ın, “Akıncı TİHA, hava savunması yapabilecek” çıkışı yeni bir tartışma başlattı… Savunma sanayisi meraklılarının, “Bu nasıl mümkün olacak?” sorusunu emekli pilotlar yanıtladı

by Haber Fora

Bayraktar TB-2’lerin ardından Akıncı TİHA (Taaruzi İnsansız Hava Aracı) adıyla yeni bir silahlı insansız hava aracı (SİHA) geliştiren Baykar Şirketi’nin Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, geçtiğimiz 20 Şubat 2021 Cumartesi günü “Savunmatr” adlı internet sitesine verdiği röportajda bu yeni sistemle ilgili bilgiler verdi.

Yakın zaman içerisinde yeni üretilecek olan 6 yeni Akıncı TİHA’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) teslim edileceğini söyleyen Bayraktar, “Akıncı TİHA, ülkemizin her bir noktasında hava-hava devriyesi yaparak hava savunması yapabilecek kabiliyete sahiptir” iddiasında bulundu.

Bayraktar: Hava kuvvetlerinin elini rahatlatacak

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de ve Ege’de yaşanan sorunları hatırlatan Bayraktar, bundan dolayı hava sahasını korumanın önemine değindi.

Bir Türk savaş uçağının geçen yıllarda Suriye hava savunması tarafından düşürülmesinin ardından bu ülke sınırlarında Türk hava kuvvetleri tarafından yoğun bir şekilde gerçekleştirilen ve CAP olarak adlandırılan devriye uçuşlarını da anımsatan Bayraktar, şunları kaydetti:

Akıncı SİHA, hava savunmada kullanılabilir mi?

Akıncı TİHA’ların hava savunmasında da kullanılabileceğini söylemesi savunma sanayisi meraklıları arasında da tartışma konusu oldu.

Türkiye, uzun yıllardır hava savunmasını güçlendirmeye çalışıyor. Hatta bu amaçla alınan S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle Türkiye ve ABD arasında yaşanan gerginlik devam ediyor.

Peki Bayraktar’ın açıklaması, Türk Hava Kuvvetleri’nde (THK) görev yapmış kişilerce nasıl karşılanıyor?

Bu sorunun cevabını TSK’da uzun yıllar boyunca savaş pilotu olarak görev yapmış Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş ile Emekli Hava Kurmay Albay Osman Başıbüyük verdi.

“Yunanistan’ın T-6 uçaklarına önlem amacıyla düşünülüyor”

“Akıncı TİHA’lar hava savunmasında kullanılabilir mi?” sorusuna Karakuş, şu sözlerle cevap vermeye başladı:

“SİHA’yı uçak rolüne sokmak asıl görevinden uzaklaştırır”

Karakuş, “SİHA’lara radar yüklenemez” demediğini belirterek, buna karşın şu uyarıda bulundu:

Karakuş, buna karşın TSK’nın talepleri doğrultusunda SİHA’larda da değişikliğe gidilebileceğini kaydederek, “TSK, tamam altı saat havada kalsın ama ilave olarak şöyle bir görev de yapsın diyebilir. O zaman radar da takılır. Ama söylemek istediğim SİHA, İHA’ların asıl görevi uzun süre havada kalarak kullanılmasıdır” diye konuştu.

“Karar vericileri ciddi bir yanılgıya düşürebilir”

Emekli Pilot Hava Kurmay Albay Osman Başıbüyük ise “SİHA’ların hava savunma görevlerinde kullanılabileceğini iddia etmek karar vericileri ciddi bir yanılgıya düşürebilir” iddiasıyla başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

Av uçaklarının hava savunma görevlerinde iki tür silah kullandığını kaydeden Başıbüyük, bunları şöyle sıraladı:

“SİHA’ların it dalaşı yapma kabiliyeti sıfırdır”

Savaş uçaklarının bu özelliklerine karşı “SİHA’ların it dalaşı yapma kabiliyeti sıfırdır, hiç yoktur. Düşman avcı uçağı yakın mesafeye girdiğinde kurtulma şansları hiç yoktur” diyen Başıbüyük, iddialarını şöyle sürdürdü:

“Hava savunma radarı takmak havada kalış sürelerini kısıtlar”

SİHA’lara hava savunma radarı takmanın taşıyabildikleri faydalı yük miktarını ve havada kalış sürelerini ciddi ölçüde kısıtlayacağını öne süren Başıbüyük, “Diyelim ki hava savunma radarı (EASA) ve hava savunma füzeleri SİHA’lara entegre edildi. Hava savunma görevlerinde karşı karşıya kalacakları düşman av uçaklarının onlara karşı üç avantajı alacaktır” dedikten sonra bunları şöyle sıraladı:

“Radar ve hava savunma füzeleri de yüklense de uçaklara karşı üç dezavantajı var”

“Kaynaklar milli muharip uçağın geliştirilmesi için harcanmalı”

Başıbüyük, iddialarının ardından sözlerini şöyle tamamladı:

“Pırpır uçaklara karşı etkili olur ama jetler için zayıf kalır”

Konuyla alakalı olarak halen görevde olduğu için adını vermek istemeyen bir askeri yetkili de Haber Fora’ye değerlendirmelerde bulundu.

Yetkili, “Akıncı TİHA’lar hava savunmasında kullanılabilir mi?” sorumuza verdiği cevapta Karakuş dediği gibi bunların T-6 benzeri uçaklara karşı kullanabileceğini doğrulayarak şu şekilde cevap verdi:

“Hava hava füze savaşı için pek uygun sayılmaz”

“Akıncı ve benzeri SİHA’lar düşük sürat ve manevra kabiliyeti nedeniyle hava hava için pek uygun sayılmaz” diyen askeri yetkili, sözlerini şöyle tamamladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap