Selvi: Erdoğan, Cumhuriyet’in yüzüncü yılında “yeniden kuruluş anayasası” hazırlamayı öneriyor

by Haber Fora

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yeniden kuruluş anayasası” önerdiğini söyledi. Selvi’nin aktardığına göre bu anayasa 2023’e kadar hazırlanacak.

Selvi, bugünkü köşe yazısında Erdoğan’ın gündeme getirdiği yeni anayasa hakkında yazdı. Erdoğan’ın “Acele etmeden, her kesimle gereken istişareleri yaparak önümüzdeki asrın ihtiyaçlarını karşılayacak bir anayasa metni ortaya çıkarmalıyız. Hatta bu öyle bir metin olsun ki Türkiye Cumhuriyeti’nin 150’nci, 200’üncü yılları kutlanırken bu anayasa çalışması tarihi dönüm noktalarından biri olarak gösterilsin. Bu öyle bir metin olsun ki anayasa hukuku literatüründe tüm dünyada örnek gösterilsin, diğer toplumlara da ilham versin. Cumhuriyetimizin 100. yılını darbe anayasasıyla değil, bu ülkeye ve millete yakışan yeni sivil bir anayasa ile karşılayalım” sözlerini aktaran Selvi, şöyle yazdı:

Selvi ayrıca yeni anayasada kırmızı çizgilerin Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ve Anayasa’nın ilk dört maddesi olduğunu aktardı.

Hürriyet, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap