Sergen Yalçın’ın “Sürekli yerde yatıyorlar” sözü tartışmanın fitilini ateşledi: “Emek hırsızlığı”mı yoksa “futbol oyun kuralları” içinde mi?

by Haber Fora

Süper Lig’in 23. haftasında Beşiktaş’ın deplasmanda Antalyaspor ile 1-1 berabere kaldığı maçın ardından Sergen Yalçın’ın oyuncuların saha içindeki davranışlarıyla ilgili söylediği sözler tartışma yarattı. 

Karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında maç içindeki pozisyonlar sonrası yerde yatan oyuncuları eleştiren Yalçın, şu sözlerle tartışmanın fitilini ateşledi:

Antalyaspor ise Yalçın’ın sözlerine fotoğrafla cevap verdi. 

Kırmızı-beyazlı kulübün Twitter hesabından yüzüne darbe alan Hakan Özmert’in fotoğrafı paylaşılarak, “Keyfimizden yerde yatıyoruz” notu eklendi.

 

Türkiye’de topun oyunda kalma süresi, oyuncuların ikili mücadeleler sonrası yerde kalması tartışmaları yeni değil. 

Daha önce Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ile bir dönem Konyaspor’u çalıştıran ve şu an Başakşehir’de kariyerine devam eden Aykut Kocaman da bu yönde eleştirilerde bulunmuştu.

Süper Lig’in ilk yarısındaki Kasımpaşa maçının ardından konuşan Terim, kendi takımının sahada oynamak istediğini belirterek, “Türk futbolunda düşen kalkmıyor. Diğer ligleri seyrediyoruz, neredeyse oyun durmuyor, kimse yatmıyor, kimse kafasına darbe geldiğinde belini tutmuyor, kimse ayağına darbe gelirse kaşını göstermiyor. Oyuncularıma her zaman ‘Yatan oyuncu istemiyorum, yalandan bağıran oyuncu istemiyorum, oynayın’ diyorum. Zaman zaman ağır hareket edilmesini anlayışla karşılayabilirim ama buna müsaade etmeyecek olan ben değilim, hakemdir…” eleştirisinde bulunmuştu. 

Konyaspor’u çalıştırdığı dönemde Yeni Malatyaspor ile 1-1 berabere kaldıkları maçın ardından konuşan Kocaman ise, şu sözlerle yerde yatan oyuncuları eleştirmişti:

Yerde yatan oyuncular ve hakemlerin buna müsaade etmesiyle ilgili yapılan eleştirilerle ilgili hakem camiasının patronu MHK Başkanı Serdar Tatlı da katılmıştı.

Söz konusu dönemde Milliyet gazetesine açıklamalarda bulunan Tatlı, şu yanıtı vermişti:

Süper Lig’in gündemindeki bu konu yazılı ve görsel medya da tartışıldığı gibi sosyal medyada da sıkça konuşuldu.

Kimileri bu hareketlerle ilgili “futbol oyun kuralları içinde” yorumunu yaparken, bazıları “Emek hırsızlığı” olarak nitelendirdi.

Türk futbolunda dönem dönem ayyuka çıkan oyuncuların kendini yere atarak hakemi ve rakibi aldatmaya yönelik hareketleri teknik direktör Raşit Çetiner, yazar Tanıl Bora ve FIFA kokartlı eski hakem Selçuk Dereli, ‘ye değerlendirdi.

 

Çetiner: Emek hırsızlığı eleştirilerine katılmıyorum, ahlaki değerlerle ilgili bir eksiklik olabilir

Teknik direktör Raşit Çetiner, Sergen Yalçın ve Fatih Terim gibi isimlerin eleştirdiği bu durumu, çalıştıkları takımlardaki hedefleriyle orantılı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

Süper Lig’de özellikle son zamanlarda bu konunun çok fazla gündeme geldiğini belirten Çetiner, “Bunu devamlı yapan bazı takımlar var. Şimdi moda oldu zaten. İşler biraz iyi gidince, maçın sonu da yaklaşmışsa o aralarda yere yatıyorlar. Oyunun hızını kesip tempoyu düşürmeye çalışıyorlar ve bu çok etik olmuyor” değerlendirmesinde bulundu. 

Oyuncuların yaptıkları bu eylemlere “oyun kuralları içinde” bakılması gerektiğini dile getiren Çetiner, “Emek hırsızlığı diyorlar ama bu çok acımasız bir söz. Emek hırsızlığı eleştirilerine katılmıyorum ama ahlaki değerlerle ilgili bir eksiklik olabilir. Burada gerçekten sakatlanan oyuncular oluyor. Futbol eskiden oynandığı gibi oynanmıyor. Farkındasınızdır bir de oynatmama üzerine bir sistem çıktı. Oyun çok kısa alanlarda sıkışıyor ve daha agresif oynanıyor. Bu olaylara çok rastlamaya başladık çünkü artık puan aslanın ağzında. Herkes o puanı almak için ne kadar yol varsa deniyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni çıkan futbol ayakkabılarının ince olduğunu ve bu nedenle oyuncuların acı eşiğinin yüksek olabileceğini söyleyen Çetiner, şu ifadeleri kullandı:

 

Tanıl Bora: Futbol yönetimimizin adaletten, öngörülebilirlikten uzaklığıyla gayet uyumlu görünüyor

Çizgi açığı“, “Kârhanede Romantizm“, “Medeniyet Kaybı” gibi kitaplarının yazarı Tanıl Bora, Türkiye’de oyuncuların maç sırasında sık sık kendini yere bırakmaları, hakemleri ve rakipleri aldatmaya yönelik hareketleri için “Futbol ortamımızın, futbol düzenimizin, futbol yönetimimizin adaletten, öngörülebilirlikten, ilkelilikten, şeffaflıktan uzaklığıyla gayet uyumlu görünüyor bana oyuncuların bu hilebazlığı” ifadelerini kullandı. 

Selçuk Dereli: Bugün sen rakibinin ekmeğini çalarsan, yarın o da senin emeğini çalabilir

Oyuncuların bu yöndeki davranışlarına tepki gösteren Fatih Terim ve Sergen Yalçın’ın şampiyonluk hedefiyle yola çıkmış takımların hocaları olması nedeniyle bu eleştirileri yapmalarını normal karşılayan FIFA kokartlı eski hakem Selçuk Dereli, şu görüşü paylaştı:

“Özellikle bazı futbolcular, ‘Benim’ diyen aktörlere taş çıkarırcasına rol yapıyor”

Türkiye’de bu eleştirilerin geçmişte olduğunu, bugün yapıldığını ve gelecekte de olacağını belirten Dereli, “Bitmez, bitmeyecektir. Türk futbolunda özellikle bazı futbolcular, benim diyen aktörlere taş çıkarırcasına rol yapıyorlar. Düşünün Marcao, Epueranu’nun kafasına eliyle temas ediyor, ama o yüzünü tutuyor. Öyle abartıyorlar ki. Mesela dün akşamki maçta Cyle Larin. Yanaktan makas alma gibi bir hareket var ama sanki hastaneye kaldırılması gerekir gibi kendini yere bırakıyor. Bu kadar abartmaya gerek yok. Hocaların söylemlerinde haklılık payları var” şeklinde konuştu. 

 

Hakemlerin özellikle el, kol, dirsek kullanılan pozisyonlarda kart gösterdikleri için bunu kötü niyetli kullanmaya çalışan birçok futbolcu olduğunu dile getiren Dereli, “Yanlış tavırlar içinde bulunuyorlar. Hakemler de buna tedbir almalı. Aslında hakem görevini yapsa bu tartışmalar olmayacak ama görevini yapamayınca bu tartışmalar bitmiyor. Ne yazık ki Türkiye’de bu kadroyla bu tartışmalar bitmeyecek. Hakemlikte liyakat ön plana çıkarılmadığı müddetçe bu durum değişmeyecektir. Yazık! Türk hakemliğinde çok ciddi anlamda bir devrime ihtiyaç var” değerlendirmesinde bulundu. 

“Bugün rakibinin ekmeğini çalarsan, yarın o da senin emeğini çalabilir”

Türk futbolunda düzelmesi gerekenin sadece hakemler olmadığını ve bu tartışmaların herkesin farkında olduğunu aktaran Dereli, “Herkes biliyor ama kimse dile getirmiyor. Belki birilerinden korkup çekiniyorlar ama bunu konuşmak gerekiyor. Konuşalım ki futbolumuz ilerlesin” önerisinde bulundu. 

Hakemlere birçok konuda olduğu gibi bu konuyla ilgili de eğitimler verildiğini aktaran Dereli, şunları söyledi:

Bazı futbolculara sahadaki davranışlarından dolayı film teklifleri gelebilir” diyen Dereli, sözlerini şöyle noktaladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap