Sia’nın otizm hakkındaki filmi Music’in yasaklanması için 60 bini aşkın imza toplandı

by Haber Fora

60 binden fazla kişi, Sia’nın tartışma yaratan filmi Music’in yasaklanması için dilekçe imzaladı.

Başrollerini Kate Hudson ve Maddie Ziegler’ın paylaştığı Music filmi, otizmli üvey kız kardeşinin bakıcılığını yapan iyileşme sürecindeki bir bağımlının hikayesini anlatıyor.

Film aylardır tartışmaların odağında. Sia, nöroçeşitliliği olan bir karakteri canlandırması için hiçbir nörogelişimsel bozukluğu olmayan Ziegler’i seçtiği ve filme otizmli karakterin gerçek hayatta yaralanmaya ve hatta ölüme yol açabilecek fiziksel bir pozisyonda sınırlandırıldığını gösteren sahneler dahil ettiği için kınanıyor.

Change.org’da yayımlanan ve kendilerini “otizmli” ve “otizm dostu” diye tanımlayan iki kişinin kaleme aldığı yeni imza kampanyası şimdi, halihazırda filmi gösteren dijital yayın platformlarının yanı sıra filmin sponsorlarına da filmin dağıtımını “hemen durdurma” çağrısında bulunuyor.

Dilekçe ayrıca eğlence endüstrisini nöroçeşitliliği olan kişiler için “daha kapsayıcı bir çalışma alanı yaratmaya” çağırıyor ve filmin Altın Küre adaylıklarının iptal edilmesini istiyor.

Aldığı kötü eleştirilere rağmen Music bu ay Altın Küre’de iki ödüle aday gösterildi: Komedi/Müzikal Dalında En İyi Film ve Hudson için Komedi/Müzikal Dalında En İyi Kadın Oyuncu ödülü.

Dilekçede “Otizmli kişileri resmederken sadece sosyal hizmet görevlilerini, ebeveynleri ve kuruluşları değil, gerçekten otizmli insanları dinleyin” ifadesi yer alıyor.

Dilekçe şu şekilde devam ediyor:

75 bin imza almayı hedefleyen dilekçeyi 18 Şubat itibarıyla 66 binden fazla kişi imzaladı.

Bu ay Sia yazılı bir açıklama yaparak Music’teki bazı içerikler için özür dilemişti:

Filme dair eleştirisinde The Independent, Music’i “muazzam bir başarısızlık” diye nitelendirdi.

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Haber Fora için çeviren: İrem Oral

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap