Singapur büyüklüğünde enerji parkı: Hindistan 30 bin megawatt elektrik üretecek tesisin temellerini attı

by Haber Fora

Hindistan Başbakanı Narendra Modi 15 Aralık’ta, dünyanın en büyük yenilenebilir enerji parkı olacağını söylediği ve 30 bin megawatt (30 gigawatt) elektrik üretecek tesisin temellerini attı.

Ülkenin Gucerat eyaletindeki Kutch bölgesinde 726 kilometreye yayılan büyük proje, Singapur büyüklüğünde. Enerji parkının güneş panelleri, güneş enerjisi depolama üniteleri ve rüzgar türbinleri içermesi hedefleniyor.

Söz konusu parkın hemen yanında, suyu tuzdan arındırmaya yarayacak desalinasyon tesisi de bulunuyor. Tesis, Pakistan sınırındaki kurak bölgede yaşayan 800 bin kişi için günde 100 milyon litre su işleyebilecek.

Başbakan Modi, 21. yüzyılda enerji ve su güvenliğinin hayati olduğunu ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti:

Science Alert’ün aktardığına göre, Hindistan yenilenebilir enerji üretme kapasitesini 2022’ye kadar 175, 2030’a kadar da 450 gigawatt’a çıkarmayı hedefliyor. Enerji parkı projesi, bu hedeflerin büyük bölümünü oluşturuyor.

Bununla birlikte, Hindistan dünyanın en çok karbondioksit salımı yapan üçüncü ülkesi. Modi, tesisin, ülkenin karbondioksit salımını yılda 50 milyon tona kadar azaltmasını sağlayacağını da ifade etti.

Haber Fora, Science Alert, Union of Concerned Scientists

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap