Singapur’da timsaha benzeyen, dev çeneli ve keskin dişli balık bulundu

by Haber Fora

“Tarih öncesine ait” timsaha benzeyen devasa bir balık, Singapur’daki bir baraj gölüne kıyıya vurmuş halde bulundu.

İskoçyalı olan ama şu anda Asya’da yaşayan 31 yaşındaki Karen Lythgoe, balığın kalıntılarını MacRitchie Gölü’nün kıyısında saptadı. Lythgoe yaratığı keşfettiğinde “şoke oldu ve onu tarih öncesine ait diye niteledi.

Yerel sakinler, bir timsah balığı gibi görünen ve 16 bin kilometre uzaktaki ABD’nin güneyine özgü balığı tanımlamakta güçlük çekti. Balığın buraya nasıl geldiğini merak eden yetkililer şaşkına döndü.

Söz konusu balık, insan için zehirli olan yumurtalar üretiyor ve besin zincirinin tepesinde yer alan bir yırtıcı. İstilacı türleri yaban hayatına izinsiz salmak, yerel çevrede ve halihazırda orada yaşayan canlılar üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

Lythgoe balıkla ilk karşılaştığı anı şöyle anlatıyor:

Diğer yandan 27 yaşındaki Imran Kassim bunun bir tür sürüngen olabileceğini düşündü. Kassim şunları söyledi:

Şehrin su dağıtım birimi (PUB) ve Milli Parklar Kurulu, canlıyı bir timsah balığı olarak tanımladıklarını ifade ettikleri ortak bir açıklama yayımladı.

Dünyanın öteki ucundaki bir baraja nasıl geldiğiyle ilgili kafası karışan yetkililer, hayvanın bir evcil hayvan olarak bakıldığını ve çok büyüdüğünde salındığını varsayıyor.

Yerel basın kuruluşlarının haberlerine göre, yerel balık tüccarları sadece 20 santimetre boyundaki yavru timsah balıklarını satıyor ve bu da yapılan açıklamayı makul kılıyor.

Yetkililer halka şunu hatırlattı:

Singapur yasalarına göre, hayvanları barajlara ve su kanallarına bırakmak 3 bin Singapur dolarına (yaklaşık 16 bin TL) kadar para cezasına çarptırılmanıza yol açabilir.

Balığın cesedi artık PUB tarafından kaldırılmış durumda.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Umut Can Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap