Sisi ve Miçotakis, Doğu Akdeniz konusunu görüştü

by Haber Fora

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Yunanistan Başbakanı  Kiryakos Miçotakis, yaptıkları telefon görüşmesinde Doğu Akdeniz ve Libya konularını ele aldı.  

Görüşmede, ekonomi, güvenlik ve enerjinin yanı sıra Libya ve Doğu Akdeniz’deki bölgesel konulara ilişkin fikir alışverişi yapıldı. 

Miçotakis, ülkesinin Mısır ile ikili düzeyde veya “Mısır, Kıbrıs ve Yunanistan arasındaki üçlü iş birliği mekanizması çerçevesinde” ortak iş birliğini geliştirmeye istekli olduğunu ifade etti.

İki ülke için ortak öneme sahip konulara işaret eden Miçotakis, bu konularda  koordinasyon ve istişarelerin devamını istediklerini bildirdi. 

Sisi de “Mısır’ın Yunanistan ile yapıcı iş birliği görüntüsünden, gerek iki ülke arasında gerekse üçlü iş birliği mekanizması çerçevesinde oluşan olumlu gelişmeden duyduğu memnuniyeti” ifade etti. 

Mısır – Türkiye ilişkileri

Geçtiğimiz günlerde Mısır, Doğu Akdeniz’de hidrokarbon çalışmaları için çıktığı ihalede Türkiye’nin kıta sahanlığını gözeterek bir sınır çizmişti. Mısır’ın bu tutumu Türkiye’nin Kasım 2019’da Libya ile yaptığı Deniz Sınırlarını Yetkilendirme Anlaşması’na saygı duyması olarak yorumlandı. Dışleri Bakanı Çavuşoğlu da “Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı” diye konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuya ilişkin şunları kaydetmişti:

 

AA, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap