Siyahi göçmen kadın kılığında trollük yapan akademisyen yakayı ele verdi

by Haber Fora

ABD’de bir üniversitede görevli erkek akademisyenin, Twitter’da kendisini siyahi bir kadın göçmen gibi gösterip ırkçı ve cinsiyetçi paylaşımlar yaptığı tespit edildi.

New Hampshire Üniversitesi’nden (UNH) ismi açıklanmayan beyaz öğretim görevlisi, sahte hesaplar üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle okul soruşturmasına tabi tutuldu.

Amerikalı People dergisinin haberine göre üniversite yönetimi, hakkında Ekim 2020’de inceleme başlattıkları kimya bölümü hocasının istifa ettiğini bildirdi.

Üniversite Başkanı James W. Dean Jr. ile okulun Topluluk, Eşitlik ve Çeşitlilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Nadine Petty’nin kaleme aldığı mektupta, “Fakülte üyemizin sosyal medyada ciddi derecede suiistimallere karıştığı iddialarından ilk kez haberdar olmamızın üzerinden 4 ay geçti. Üniversitemizin kapsamlı ve adil bir soruşturma yürüttüğü sırada gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz. Soruşturmamız artık tamamlandı” ifadeleri kullanıldı.

Yetkililerin açıklaması şu şekilde devam etti:

Associated Press’in (AP) ekim tarihli bir haberinde, adı açıklanmayan öğretim görevlisinin Twitter hesabında rutin ırkçı, cinsiyetçi ve transfobik yorumlar yaptığı iddia edilmişti.

Bazı öğrenciler, bahsi geçen kişinin, tweet’lerine karşı çıkan yanıtlar veren siyahi kadın kullanıcıları hedef aldığını söylemişti. Hesap sahibinin bilim, matematik, mühendislik ve teknoloji alanlarında çeşitliliği artırmaya yönelik çabalara da karşı çıktığı ileri sürülmüştü.

Haber Fora, People

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap