Somalı madenciler tazminat mücadelesini kazandı: Direnmeden hak kazanılmayacağını bir kez daha gördük

by Haber Fora

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından Geventepe, Atabacası ve Işıklar maden ocaklarından çıkartılan işçiler, uzun süredir verdikleri mücadele sonrası tazminatlarını almayı başardı

Tükenmez Haber’den Berfin Adıcan’ın haberine göre, tazminatlar için 28 Temmuz tarihinde TBMM’den torba yasa çıkmasını ardından 2020 Aralık ayı içinde tazminat ödemeleri listesi yayınlandı.

Aradan geçen bir ayın ardından tespit edilen 3 bin 700 madenciden 2 bin 395’ninin hesaplarına tazminatları yatarken, geriye kalan madencilerin tazminatlarının ise yeniden hesaplanıp önümüzdeki hafta içerisinde ödenmesi bekleniyor.

“Ödemeler işçilerin tamamını kapsamıyor”

Tazminat ödemelerinin mağdur madencilerin hepsini kapsamadığını dile getiren Bağımsız Maden İş Sendikası Avukatı Mürsel Ünder, halen bir kısım madencinin tazminatlarının itirazlar üzerine yeniden hesaplanmasının devam ettiğini söyledi.

Süreç hakkında bilgi veren Ünder, TKİ’nin yayınladığı listedeki ödemelerde bir takım eksiklikler olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Diğer mağduriyetler de giderilmeli”

Tazminatların madencilerin hesaplarına yatmasının kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Ünder, “Uzun ve zorlu bir mücadelenin somut bir meyvesi olması açısından çok önemli. Bu konuda mutluyuz. Diğer mağduriyetlerini de giderilmesi gerekiyor” dedi.

“Direnmeden kazanılmıyor”

Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin ise, 6 yıldır verdikleri haklı mücadelenin sonucu almaktan gurur duyduklarını ifade ederek, tazminatların ödenmesinin işçi sınıfı için önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Çetin, “Bizim için büyük bir zafer. 4 bine yakın bir insanın 6 yıldır ödenmeyen bir tazminatın bir direnişle kazanılması Türkiye tarihinde örnek olabilecek bir olay. Direnmeden hak kazanılmayacağını bir kez daha görmüş olduk” dedi.

Uyar Madencilik mağdurları beklemede

Çetin, Uyar Madencilik’teki tazminat mağdur 880 kişinin tazminatlarının ne zaman ödeneceği konusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan açıklama beklediklerini ifade ederek şunları söyledi:

Tükenmez Haber, Haber Fora
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap