Son yılların en çok konuşulan transferinde yeni tartışma: Mesut Özil “evin oğlu” mu yoksa “elin oğlu” mu?”

by Haber Fora

Premier Lig ekiplerinden Arsenal’in dünyaca ünlü futbolcusu Mesut Özil’in Fenerbahçe’ye transferi, Türkiye’nin gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Özil’in transferi sonrası ülkeye gelişiyle adeta bir “milli kahraman” gibi karşılanması birçok kesimden destek görürken bu duruma tepki gösterenler de oldu.

Türkiye A Milli Futbol Takımı yerine Alman Milli Takımı’nı tercih etmesi nedeniyle eleştirilen Özil’e en büyük destek, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’tan geldi.

Koç, Ankaragücü ile oynadıkları maç sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye’ye daha önce birçok yıldız futbolcunun geldiğini belirterek, şöyle konuştu:
 

Koç’un bu sözleri yazılı ve görsel medyada sıkça tartışılırken, Almanya’da doğup Türk Milli Takımı’nı seçen Hamit Altıntop, Nuri Şahin ve Hakan Çalhanoğlu’na haksızlık edildiği görüşü savunuldu.

Bu süreçte en sert çıkış ise Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’den geldi.

Cengiz, Ali Koç’un sözlerine şöyle yanıt verdi:

Son günlerin en popüler ve en çok tartışılan isimlerinden Mesut Özil, yazdığı biyografisinde Alman Milli Takımı özgür iradesiyle tercih ettiğini söylemişti.

Spor yazarları Güven Taner ve Faik Çetiner, Mesut Özil transferi ve yapılan eleştirileri, ‘ye değerlendirdi.

Güven Taner: Türkiye, Almanya uyruğu olan bir Türk’e sahip çıkmıştır

Söz dalaşlarına mı hizmet edeceğiz, gerçeklere mi bakacağız” diyen Taner, “Ülkemizde yersiz atışmalara değer verdiğimiz kadar gerçeklere yoğunlaşsak çok daha iyi olacak” dedi.

Ali Koç’un ve Mustafa Cengiz’in duruma neresinden baktığının önemli olduğunu belirten Taner, şu ifadeleri kullandı:

“Özil, İngiltere’de kazandığı miktarı Fenerbahçe harcama limitlerine göre ödeyemeyeceği halde ne karşılığı geldi” sorusunu soran Taner, şu değerlendirmeyi yaptı:

Konuya bir başka yerden de bakmak gerektiğini vurgulayan Taner, “Bu ülkeye bir dolu ‘Dünya yıldızı’ geldi. Bu söze pek meraklıyız ve bağlıyız. Ama o yıldızlar, parlaklıkları artık solduğunda ya da solarken geldiler, getirildiler ülkemize. Ve ilk defa, bir halen parlamakta olan Dünya yıldızı getirildi” şeklinde görüş belirtti. 

Mesut Özil’i “ışığı solmamış bir yıldız” olarak nitelendiren Taner, şu noktaya dikkat çekti:

“Özil’e artık her yol Türkiye’ye çıkıyordu” diyen Taner, sözlerini şöyle noktaladı: “Ve geldi… Daha doğrusu getirildi. Bu bir ‘sahip çıkma’dır… ‘Vefa’dır. Türkiye, Almanya uyruğu olan bir Türk’e sahip çıkmıştır. Bir başarılı insana sahip çıkmıştır. Olay budur, bunu görmek gerekir. Gerisi teferruattır.”

Faik Çetiner: Mesut’a evin oğlu diye bakmalıyız, geçmişte profesyonel kararlar vermiş olabilir 

Spor Yorumcusu Faik Çetiner, hem Fenerbahçe hem de Galatasaray yönetimlerinin trübünlere oynadığını savunarak, şunları kaydetti:

Fenerbahçe’nin Mesut Özil transferinin, Roberto Carlos ve Ariel Ortega’dan sonra Fenerbahçe tarihinin önemli transferi olduğunu söyleyen Çetiner, “Bu, dünyanın gündemine oturmuş bir transfer. Yapmak kolay değil. Fenerbahçe yönetimi camiasında artı aldı. Galatasaray da normal olarak transferin ters tarafından bakacak. Ama Mesut sonuçta bir Türk çocuğu. Falcao’nun yanında çok yerli kalır” şeklinde konuştu.

Mesut’un Almanya Milli Takımı’nı tercih etmesiyle ilgili farklı bilgilerin geldiğine değinen Çetiner, şu ifadeleri kullandı:

Dünyanın dev kulüplerinde oynamasının Mesut’u ön plana çıkardığına değinen Çetiner, “Real Madrid’de oynamak ve asist kralı olmak kolay değil. Rakamlar Mesut’un futbolcu olarak bir adım önde olduğunu gösteriyor. Mesut’a evin oğlu diye bakmalıyız. Geçmişte profesyonel olarak başka kararlar vermiş olabilir ama çok önemli bir oyuncu” dedi.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap