Sosyal medyada “Varlık Fonu’na aktarılan 75 milyon lira SMA hastası çocuklar için kullanılsın” kampanyası

by Haber Fora

Milli Piyango’nun yılbaşı çekilişinde satılmayan üç bilete çıkan büyük ikramiye tutarı olan 75 milyon lira, Varlık Fonu’na aktarılacak.

Sosyal medyada birçok ünlü ve siyasetçi bu paranın SMA hastası çocuklar için kullanılmasına yönelik kampanya başlattı.

Aralarında İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarının da olduğunu birçok sosyal medya kullanıcısı “Varlık Fonu’na aktarılan 75 milyon lira SMA hastası çocuklar için kullanılsın” dedi.

Ayrıca Change.org üzerinden imza toplanmaya başladı.

Paylaşılan bazı tweet’ler şöyle:

Büyük ikramiyenin 4’te 3’ü Varlık Fonu’na kaldı

Milli Piyango özel yılbaşı çekilişinde 100 milyon TL’lik büyük ikramiye bir adet çeyrek bilete isabet etmişti.

Satılmayan üç çeyrek biletin ikramiye tutarı olan 75 milyon lira ise Türkiye Varlık Fonu’na kalmıştı. 

SMA TİP-1 hastalığı

Spinal müsküler atrofi, (SMA) hastalığı, omurilikte bulunan motor sinir hücrelerinin kaybına yol açarak kaslarda ilerleyici bir güçsüzlüğe ve kas kaybına yol açan genetik geçişli bir kas hastalığı. SMA hastalığı vücutta SMN1 geninin eksikliği veya mutasyona uğramasından dolayı, hareket etmek için gerekli olan SMN proteini üretilememesi nedeniyle gelişiyor. SMN1 geni protein üretemediği için vücuttaki motor sinir hücreleri beslenemiyor ve omurilikte bulunan motor nöronlar zaman içerisinde kayboluyor. Böylelikle vücuttaki kaslar sinir sisteminden gelen hareket emirlerini alamıyor ve bunlara tepki gösteremiyor. Kaslar sinir hücreleri tarafından düzenli olarak uyarılmadıklarında küçülmeye başlıyor ve zamanla tamamen işlevini kaybiyor. Bu durumda ölümcül kas güçsüzlüğü oluşuyor. Bunun sonucunda SMA hastaları oturmak, yürümek gibi eylemlerin yanında yutkunmak, nefes almak gibi temel işlevleri yerine getirmekte zorlanıyorlar.

Türkiye’de yaklaşık 6 bin doğumda bir bebekte SMA hastalığına rastlanıyor. SGK kayıtlarına göre Türkiye’de 1.300 SMA hastası var. Hastalığın tiplerine göre bir sayı belirtilmemekle beraber yaklaşık 100 civarı Tip 1 hastası bulunduğu tahmin ediliyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap