Soylu: Demirtaş teröristtir, AİHM’in aldığı kararın hiçbir anlamı yoktur

by Haber Fora

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) hakkında ihlal kararı verip derhal tahliye edilmesi gerektiğini söylediği Selahattin Demirtaş için “terörist” dedi. Soylu, Türkiye’yi mahkum eden AİHM kararının “hiçbir anlamı olmadığı” görüşünü de dile getirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da “İl Emniyet Müdürleri ile Değerlendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Çıplak arama iddialarını atan ispatlamazsa şerefsizdir”

Soylu, son günlerdeki çıplak arama gündemiyle ilgili de şunları söyledi

“Gergerlioğlu FETÖ’cü bir teröristtir”

Çıplak arama iddialarını ilk olarak gündeme getiren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na da “FETÖ’cü bir terörist” diyen Soylu, şöyle konuştu:

Pensilvanya’nın düğmeye basmasını bekliyorlar. Gazi meclisimizi bu meselelerin odağı haline getirmek ahlâksızlıktır. Bu kişilere sadece şunu söylemek istiyorum; Bu devlet-millet bunu hak etmiyor.

AİHM’in Demirtaş kararı

AİHM, Demirtaş’ın tutukluluğu için öne sürülen gerekçelerin yetersiz olduğuna hükmetti. Demirtaş’ın hukuki değil, siyasi gerekçelerle tutuklu olduğu sonucuna varan AİHM, seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiğine de belirtti.

AİHM ayrıca, Demirtaş’ın bir parlamenter olarak ifade özgürlüğünün ihlal edildiği sonucuna da vardı. Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 46’ncı maddesi gereği, Ankara’nın AİHM kararlarını yerine getirme yükümlülüğünü hatırlatarak, karar yerine getirilmediği sürece Demirtaş’ın haklarının “sürekli ihlal” edilmiş sayılacağı uyarısında bulundu.

Mahkeme kararında, dava öncesi tutukluluk süresinin uzun olmasının Demirtaş’ın Türkiye’de Meclis’teki siyasi faaliyetlerde yer almasını engellediğini, bunun da ifade özgürlüğü ile seçme ve seçilme özgürlüğüne haklı olmayan müdahale anlamı taşıdığını belirtildi.

AİHM, Türkiye’nin Demirtaş’a 3 bin 500 euro maddi ve 25 bin 000 euro manevi tazminat ödemesine; masraf ve harcamalar için de 31 bin 900 euro ödemesine karar verdi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap