Soylu: Terörist derken iltisaklı, irtibatlı demek istedim

by Haber Fora

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan eylemlerde gözaltına alınan bazı kişiler için kullandığı “terörist” ifadesini düzeltti. Soylu, demek istediğinin “iltisaklı, irtibatlı” olduğunu aktardı.

Hürriyet’ten Nedim Şener, İçişleri Bakanı Soylu ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı. Şener’in köşesinin bir kısmı şöyle:

Soylu, Haber Global’de katıldığı katıldığı programda “Boğaziçi Üniversitesi’ndeki gözaltılardan çoğu terör örgütü DHKP-C, TKP/ML mensubu. Bunu vatandaşa kim söyleyecek?” ifadesini kullanmıştı. 

Ne olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olmayan Melih Bulu’nun Erdoğan tarafından kararname ile okula rektör olarak atanması hem öğrencilerin hem de akademik personelin tepkisini çekmişti. Öğrencilerin yaklaşık bir ay önce başlattığı eyleme kısa bir süre sonra öğretim görevlileri de katılmıştı.

Melih Bulu’nun istifasını isteyen öğrencilere okulun yerleşkesi içerisinde polis tarafından müdahale edilmiş, onlarca öğrenci gözaltına alınmıştı. Öğrencilere destek için İstanbul ve Türkiye’nin farklı yerlerinde eylemler düzenlenmiş, göstericiler sert polis müdahalesi ile karşılaşmıştı.

İktidar kanadından “eylemlere katılanların çoğunluğunun Boğaziçi öğrencisi olmadığı ve terör örgütleriyle iltisaklı olduğu” iddialarına yer verilen açıklamalar yapılıyor.

Hürriyet, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap