Soylu’dan Kaftancığlu’na Boğaziçi tepkisi: Terörle iltisaklı militanlarla gelenlerin içerisinde ne işi var?

by Haber Fora

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör protestolarına katıldığı için tepki gösterdi. Soylu, “Buradan sormak istiyorum, bir siyasi parti il başkanının, üniversitedeki bir rektör atamasında oranın önüne terörle iltisaklı militanlarıyla beraber gelenlerin içerisinde ne işi var?” ifadesini kullandı.

Soylu, Foça Jandarma Uzman Erbaş Komando Temel Kursu Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmada Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasıyla başlayan eylemleri sert ifadelerle eleştirdi.

“Orası bilim yuvası”

“İki gün önce rektör ataması üzerinden yine bu ülkeyi demokrasi dışı ülke göstermek için üniversitede olay çıkardılar” görüşünü savunan Soylu, Kaftancıoğlu için şöyle konuştu:

İsim vermeden eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u da eleştiren Soylu, şöyle konuştu:

“Gazetelerinden binlerce dolar maaş alan o insanlar…”

Soylu, sözlerine şunları da ekledi:

Başbuğ ne demişti?

İlker Başbuğ, Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda, “Menderes 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’deki konuşmasında ‘Yolumuz serbest seçim yoludur. Memleketimizde demokrasinin yerleştirilmesinin yolu budur. Fakat her şeyden önce düzenin korunması kati bir zorunluluktur’ diyor. Konuşmasının demokrasi açısından bir bedeli oldu mu?” sorusu üzerine şu ifadeleri kullanmıştı:

Başbuğ’un bu açıklamalarından “Erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi” kısmı iktidar cephesinden tepki çekmişti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap