Soylu’nun “Küfreden alçak mahkemeden serbest kalıyor, bakan olsam ne yazar” isyanına hukukçular hak vermedi: Hakaret suçunda tutuklu yargılama olmaz

by Haber Fora

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda annesine hakaret eden bir kişinin mahkemeye çıktığını ve adli kontrolle serbest bırakıldığını belirterek karara tepki gösterdi.

Soylu, annesinin 45 gündür hastanede tedavi altında olduğunu aktardığı Twitter mesajında, “Annemle fotoğrafımın altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve adli kontrolle serbest. Ne yapmalıyım?” diye yazdı.

Soylu’nun bu çıkışı sosyal medyada tartışmaya yol açtı. Birçok kişi Soylu’nun çıkışını haksız gördüğünü belirtti.

Ayrıca Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun belirtmeden bu duruma tepkisini “Klavye başına geçip bana tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum” diyerek gösterdi.

Bakan Gül, “2 yıla kadar hapis gerektiren suçta tutuklama yasak. Hakaret suçu da bu yasak kapsamında. Yargı kimsenin sıfatına bakmaz, herkes yargı önünde eşit. İster yürütme ister yargıda görev üstlenmiş olalım” ifadelerini kullandı. 

Peki hükümetin iki bakanın arasında polemiğe yol açan Soylu söz konusu tepkisinde haklı mı? 

Hakaret içerikli ifadeler kullanan kişinin tutuklu mu yargılanması lazım yoksa mevcut yasal düzenlemeler kapsamında durum farklı mı?

Bu soruları hukukçular yanıtladı. 

“Hakaret suçundan dolayı tutuklu yargılama yok”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Tuba Torun, Soylu ile annesinin fotoğrafının altındaki bir ifadeden meydana gelen olayda kamu görevlisine hakaret suçunun söz konusu olduğunu belirtti. 

“Hakaret suçundan dolayı tutuklu yargılama zaten Türk hukuku uygulamasında yoktur” diyen Torun, “Tutukluluk çok kuvvetli bir tedbirdir. Ancak ağır suçlarda veya kamunun güvenliğinin tehlikeye girmesi gibi konularda söz konusu olur. Kamu görevlisine veya sıradan bir yurttaşa hakarette çevreyi tehlikeye düşüren bir durum söz konusu değil. Dolayısıyla pratik anlamda tutuklu yargılanması zaten mantıklı değil. Hakaret suçlarında hapis cezası 2 yılın altına indirilerek düşürülür ve para cezasına çevrilir” dedi. 

“Mağduriyet yaratma çabası. Hukuki imtiyaz istiyor” 

Torun,  Soylu’nun olayı bu şekilde duyurmasını hukukçular olarak bir mağduriyet yaratma çabası olarak sezinlediklerini kaydederek şöyle konuştu:

“Yargıtay, benzer olayları hakaret olarak tanımlıyor” 

Avukat Yankı Büyüksezer ise burada suçun öncelikle ne olduğuna bakılması gerektiğini söyledi. 

Yargıtay’ın benzer olaylarda suçu hakaret olarak tanımladığını anımsatan Büyüksezer, “‘Burada tehdit suçu vardır’ diyemeyiz. Buradan hareketle de bu suçun Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100. maddesi uyarınca tutuklu yargılamaya sebep verip vermeyeceği önemlidir” dedi. 

“Katalog suçlar dışında tutuklu yargılama çok istisna olmalıdır”

Hangi suç tiplerinin tutuklu yargılamaya yol açacağının katalog suçlarda düzenlendiğini aktaran Büyüksezer, “Kimi suç tipleri vardır ki, kanun hakime zanlıyı tutuklama ve tutuklu yargılatma noktasında geniş takdir yetkisi verir” ifadelerini kullandı. 

Büyüksezer, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hakaret suçunun tutuklanmaya söz konusu olması mümkün değil”

Avukat Mehmet Zengin ise “Hakaret suçunun tutuklamaya konu olması mümkün değil” diye konuştu.

Zengin’e göre, ceza hukuku teorisyenleri ve uygulamacıları dünyadaki trend doğrultusunda hakaretin suç olmaktan çıkarılması gerektiğini konuşuyor.

Zengin kendisinin de bu görüşte olduğunu ifade ederek bakanın eleştirilerinin yargının işleyişiyle uyumlu olmadığını belirtti.

“Suç olmaktan çıkarılmasını dahi konuştuğumuz bir eylem bakımından tutuklamayı konuşmak dahi son derece ağır” diyen Zengin, “Sayın bakanımızın eleştirileri yargının işleyiş ve kurallarıyla uyumlu değil. Ben kendisine tazminat yoluna başvurmasını öneririm. Hakaret ile tutuklama aynı yerde konuşulamaz. Ayrıca merkezi otoritelerin yargısal iradesini de anlamak mümkün değil. Bir taraftan cezaevlerini boşaltmak için düzenlemeler yaparken, diğer taraftan her önüne gelenin tutuklanmasını istemek tutarlı olmuyor” değerlendirmesinde bulundu. 

“Kanundaki en basit suçlardan biridir, gözaltı işlemi dahi yapılamaz”

Hakaret suçunun TCK 125. maddede düzenlenen şikayete tabi bir suç olduğunu hatırlatan Avukat ve Bağımsız Türkiye Partisi Gençlik Kolları Genel Sekreteri Osman Bedri Bektaş ise şunları söyledi: 

“Soylu’nun şikayeti ile gözaltı yapıldığı anlaşılıyor, bu bile usulsüzdür”

Bektaş, ayrıca söyle bir iddiada bulundu:

Devletin en üst makamlarındakiler bile yeni düzenlemeden habersiz mi?

“Yeni infaz düzenlemesi ile 105/A maddesi ve geçici 6. maddeye göre verilen hüküm 6 yıl ve altı ise 1/2 infaz oranı ve 3 yıl denetimli serbestlik sağlanabilmektedir” diyen Bektaş, sözlerini şöyle tamamladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap