SP Genel Başkan Yardımcısı Kaya: 6 Ocak’ta yaşananlar bir anlamda Amerika için ikinci 11 Eylül anlamını taşıyordu

by Haber Fora

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, düzenlediği basın toplantısında ABD’deki kongre baskını ve Türkiye’nin dış politika tercihleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Donald Trump’lı yıllar hem Türkiye-ABD ilişkileri açısından hem de ABD’nin dünyadaki konumu ile ilgili önemli sonuçlar doğurdu” diyen Mustafa Kaya, Türkiye-ABD ilişkilerinin salt kişisel yakınlıklar üzerinden yürüdüğünü ve kayıp yıllar olarak tarihe geçtiğini söyledi.

İktidar yetkilileri ile Trump arasındaki bu yakınlığın Türkiye’ye bir katkı sağlamadığı gibi hem bölgesel açıdan hem de ülke olarak önemli telafi edilmesi çok zor sonuçlara sebep olduğunu belirten Kaya, Trump döneminde yaşanan bazı önemli gelişmeleri şu şekilde sıraladı:

“Trump lehine yaptıkları destek açıklamalarına muhatap olduk”

Bu olaylar yaşanırken iktidar yetkililerinin “Trump iyi çevresi kötü” şeklinde propaganda yaptıklarını ifade eden Mustafa Kaya, “Hatta seçim döneminde iktidar adına TV’lerin tartışma programlarına katılanların birçoğu Trump lehine yaptıkları destek açıklamalarına muhatap olduk” dedi.

“6 Ocak’ta yaşananlar bir anlamda Amerika için ikinci 11 Eylül anlamını taşıyordu”

Küreselci ve Ulusalcıların meydan muharebesine dönen seçimlerin ardından 6 Ocak’taki Kongre baskını ile ortaya çıkan manzaranın demokrasi havarisi pozlarına bürünen Amerika için utanç sayfaları olarak tarihe geçtiğini ifade eden SP Genel Başkan Yardımcısı Kaya, “Müdahale ettiği her yere demokrasi götürdüğü şeklinde propaganda yapan ABD’de, bu kongre baskını ile toplumsal kırılma fay hatları net bir şekilde gün yüzüne çıkmış oldu. Aslında 6 Ocak’ta yaşananlar bir anlamda Amerika için ikinci 11 Eylül anlamını taşıyordu. Dışarıya demokrasi götürmeyi hedefleyen ABD kan ve gözyaşından başka bir şey götürmemiştir. İçeride yaşananlar ise Amerika’daki toplumsal dinamikler arasındaki uçurumu ortaya çıkarmıştır” diye konuştu.

“Trump Rusya ile yakındı, Biden’ın ise Çin ile yakın duracağı görülüyor “

20 Ocak’ta görevi devralacak olan Joe Biden’ın da aslında Trump ’tan farklı olmayacağını belirten SP Genel Başkan Yardımcısı, “Tek fark Türkiye’yi köşeye sıkıştırma girişimleri kurumlar üzerinden yürüyecek. Şayet Türkiye bu yeni dönemde doğru adımları atamazsa ABD ile yaşanan birçok kriz alanı varlığını üzerine ekleyerek devam edecek” dedi.

“Peki, bu dönemde Türkiye nasıl hareket etmeli, neler yapmalıdır?” diye soran Kaya, yanıtını da şöyle verdi:

“Türkiye dış politikasını iç politikaya malzeme yapmamalıdır”

Türkiye’nin yalnızlaştıkça küresel güçlerin daha kolay yaptırımlarına maruz kaldığı ve Türkiye’nin sadece bölge ülkeleriyle değil, aynı zamanda bazı Avrupa ülkeleri ile de sorunlarını ortadan kaldırmayı hedeflemesi gerektiğinin altını çize Kaya, “Türkiye herkesle konuşmayı başarmalıdır ama hiç kimseye tek taraflı bağımlılık yanlışı içine düşmemelidir. Bu da kurumsal açıdan ilişkilerin geliştirilmesine bağlıdır” dedi.

SP’li Kaya, “20 Ocak’ta Joe Biden’lı dönem başlayacak. ABD’nin bölgemizdeki öteden beri gelen ayrıştırıcı, etnik ve mezhepsel temelli planlarıyla önümüzdeki 4 yılı daha kaybetmemek için bir şeyler yapılmalıdır. Bölgemizde haritaların yeniden çizilmesini engelleyecek adımlar atılmalıdır. Özellikle bu dönem bölgesel açıdan değişikliklere gebedir. Gün kurtarmaya çalışılmamalıdır. Yarın için hesaplar yapılmalıdır. Kişisel değil kurumsal diplomasi ile hareket edilmelidir” dedi.

“Dış politika popülizm kaldırmaz”

İktidara bir kez daha uyarıda bulunmak istediğini söyleyen Kaya, “Sizin gibi düşünmeyen ama fikri olanların seslerine kulak verin. Her şeyi bizi biliriz yanlışından kurtulun. Bu ülke hepimizin. Dış politika popülizm kaldırmaz. Bugün sorumluluk sizde yarın bir başkasına geçebilir. Ancak ülkemizin menfaatleri ortak derdimiz olmalıdır. Bunlara zarar verecek yaklaşımları terk edin” şeklinde konuştu.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap