SP lideri Karamollaoğlu’ndan anayasa mesajı: 1921 Anayasası’nın ruhu, ruh çağırmakla gelmez

by Haber Fora

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında anayasa tartışmalarına değinen Karamollaoğlu anayasa değişikliğini gerçekleştirecek gücü olmayan iktidarın bu konuyu gündeme getirmesini gündem değiştirme çabası olarak değerlendirdi.

Karamollaoğlu iktidarın problem çözmek yerine algı oluşturmak istediğini kaydedetti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün açıklamalarıyla gündeme gelen “1921 anayası” tartışmalarına da değinen SP lideri şu ifadeleri kullandı:

“Kutuplaşmalara artık bir son verilsin”

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Çarşamba günü Millete Sesleniş konuşmamı özellikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Sizlere birçok güzellikleri takdim edeceğim” demişti

Milletin oyalanmaya değil güzel haberlere ihtiyacı olduğunu belirten Karamollaoğlu şöyle devam etti:

Adalet Bakanı Gül’ün 1921 Anayasası çıkışı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yeni anayasa tarışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada “Bugün 1921 Anayasası’nın ruhuyla, yine cumhuriyetimiz ikinci yüzyılına girerken yeni bir toplumsal sözleşmeyi yine Gazi Meclisimizin, milletimizin iradesiyle yeni Anayasa ile taçlanacağına olan inancımız tamdır. 1921 Anayasası, Türkiye’de yaşayan herkesin her düşüncenin, her inancın, her anlayışın yansıdığı bir toplumsal sözleşme metnidir. Yine aynı anlayışla, 100 yıl sonra aynı ruhla bunun yine gerçekleşeceğine, 83 milyonu kuşatan, insan onurunu koruyan, hak ve özgürlükleri teminat altına alan yeni Anayasa’nın yapılacağına olan inancımız tamdır” ifadelerini kullanmıştı.

HDP de 1921 Anayasası demişti

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da CHP’ye gerçekleştirdiği ziyaret sonrası 1921 anayasasına vurgu yapmıştı. Sancar yeni anayasaya için 1921 Anayasası’nın ilham olabileceğini söylemişti. 

Sancar açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap