Star Trek’in Scotty’sinin külleri, gizlice Uluslararası Uzay İstasyonu’na sokulmuş

by Haber Fora

İddialara göre Star Trek oyuncusu James Doohan’ın külleri, video oyunu geliştiricisi ve girişimci Richard Garriott tarafından gizlice Uluslararası Uzay İstasyonu’na sokuldu.

Doohan, Star Trek’teki USS Enterprise’ın mühendisi “Scotty” lakaplı Montgomery Scott’ı canlandırarak ününü artırmıştı.

Kanadalı aktör 2005’te 85 yaşında hayatını kaybetmişti fakat ölmesine rağmen uzaya çıkmayı başardı.

Deadline’a göre Garriott, 2008’de masraflarını kendisinin karşıladığı 12 günlük özel bir görevde astronot olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gitmiş ve istasyonu ziyaret eden ilk sivil vatandaşlardan biri olmuştu.

Garriott, aktörün oğlu Chris Doohan’ın nasıl kendisiyle temasa geçerek babasının UUİ’ye gitmeyi istediğini söylediğini, The Sunday Times’a verdiği yeni röportajda anlattı.

Öneriyi kabul eden Garriott, Doohan’ın küllerini aldı fakat kısıtlı zaman nedeniyle nesneleri istasyona getirmek için gereken resmi süreci pas geçmek zorunda kaldı.

Garriott “tamamen gizli kapaklı” olduğunu söylediği görevinde Doohan’ın içinde küllerinin bir kısmı bulunan birkaç lamine fotoğrafını UUİ’ye kaçırdı. Ardından kartlardan birini gizlice istasyonun Columbus modülünün zeminindeki kaplamanın arkasına sakladı.

Gariott, “Ailesi küllerin oraya ulaşabilmesinden çok memnundu ama bu konuyu uzun bir süre boyunca kamuoyu önünde konuşamadığımız için hepimiz üzgündük. Şimdi yeterince zaman geçtiğine göre konuşabiliriz” dedi.

Bildirilenlere göre lamine kartlardan ikincisi Garriott tarafından uzaya bırakılırken üçüncüsü merhum aktörün oğluna iade edildi.

2012’de bir SpaceX roketinde Doohan’ın küllerinden oluşan başka bir yığın fırlatılmıştı.

Doohan’ın Times’a konuşan oğlu, Garriott’ı babası adına risk aldığı için övdü. Yayın kuruluşuna verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

Yayın kuruluşu, Garriott’un istasyondaki kartla birlikte görüldüğü bir video da yayımladı.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Haber Fora için çeviren: Noyan Öztürk

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap