Subway’e 5 milyon dolarlık dava: “Ton balıklı sandviçte balık yok”

by Haber Fora

Kaliforniyalı iki kadın, dünyaca ünlü fast food zinciri Subway’e 5 milyon dolarlık (yaklaşık 37 milyon TL) dava açtı. 

Alameda County’de yaşayan Karen Dhanowa ve Nilima Amin, geçen seneye kadar ton balıklı sandviç siparişi verdiklerini belirtti. 

İkili, geçen hafta sundukları dava dilekçesinde, “Bağımsız testler bu ürünlerde ton balığı olmadığını defalarca ortaya koydu. Ürünlerin içinde ton balığının zerresi yok. Sandviçin içindeki karışımda ton balığı görünümünü verecek malzemeler var” ifadelerini kullandı.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post’a e-posta gönderen avukat Shalini Dogra da “İçerikte ton balığı ya da balık olmadığını saptadık” dedi. 

Dhanowa ve Amin’in içinde ton balığı olduğu için bu sandviçleri aldığı ancak daha az maliyet için bu yola başvuran Subway’in tüketcileri bilerek kandırdığı öne sürüldü. 

Bu yasal girişimlerinin toplu dava olarak kabul edilmesini isteyen kadınlar, 21 Ocak 2017’den sonra “ton balıklı sandviç” alan herkesin de tazminat istemesinin yolunu açmaya çalıştı. 

Şimdi dolandırıcılık, yalan beyanda bulunma ve haksız zenginleşme suçlamalarıyla karşı karşıya kalan şirketin sözcüsü, bu iddiaları “ciddiyetsiz” ve “temelsiz” olarak gördüklerini bildirdi:

Subway sözcüsü, suçlamaların amacının şirketi karalamak ve davacıların avukatının şöhretini artırmak olduğunu söyledi. 

Dünyaca ünlü fast food zinciri, ekim ayında da İrlanda’daki mahkeme süreciyle haber olmuştu. Yüksek Mahkeme, Subway sandviçlerinde kullanılan hamurların ekmek kategorisine giremeyecek kadar şekerli olduğuna hükmetmişti.

Haber Fora, Washington Post, New York Post

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap