Suriye’den korkunç yanıklarla ayrılan çocuk, Birleşik Krallık’taki yabancının cömertliği sayesinde artık bambaşka bir hayat yaşıyor

by Haber Fora

Bir hava saldırısının ardından vücudunda korkunç yanıklar oluşan iki yaşındaki Suriyeli bir çocuk, Birleşik Krallık’taki (BK) cömert bir yabancının ülkedeki iç savaştan kaçmasına yardım etmesinin ardından şimdi yeni bir hayat yaşıyor.

Yusuf Recep’in evi, 2015’te Suriye rejiminin veya yabancı müttefiklerinin attığı bir füzeyle vurulmuştu. Saldırı bir gaz tüpünü havaya uçurmuş ve çocuğun ailesinin evini alevler içinde bırakarak erkek kardeşinin ve annesinin ölümüne, yeni yürümeye başlayan Yusuf’un ağır yaralanmasına neden olmuştu.

Binlerce kilometre uzaktaki Hertfordshire’da oturan Rohan Karat Yusuf’un acı durumunu gösteren bir haber izlemiş ve acilen tedavi görmesini sağlamak için para toplamaya karar vermişti.

Kısa süre önce baba olan Karat, ITV News’e şunları söyledi:

Karat, önce Yusuf ve babası Muhammed Recep’in Türkiye’ye güvenli bir yolculuk yapmalarını sağlayacak, ardından da babanın yeni bir aile kurduğu evi bulmasına yetecek kadar para topladı.

Yusuf şu anda 7 yaşında ve okula gitmekten, resim yapmaktan ve iki küçük kardeşiyle oyun oynamaktan hoşlanıyor.

Karat, Facebook’taki bir topluluk grubunun yardımıyla toplanan aylık bağışlarla Yusuf’un eğitimini ve hayatının diğer unsurlarını finanse etmeye devam ediyor.
 

Recep, ITV News’e verdiği demeçte “Türkiye’ye geldik, hiçbir şeyimiz yoktu. Aldığımız parayla Yusuf’un tıbbi tedavisini karşılayabilecek duruma geldik” ifadelerini kullandı.

Yusuf, Suriye’deki hayatı hatırlayamayacak kadar küçüktü ama bazen babasına yaralarına neyin sebep olduğunu soruyor. Recep, henüz ayrıntıları duyacak yaşta olduğunu düşünmüyor.

Suriye’deki acımasız iç savaş 10 yıldan uzun süredir şiddetli olarak devam ediyor ve yarım milyondan fazla insanın ölümüne, ülke nüfusunun yarısının da yerinden edilmesine neden oldu.

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Noyan Öztürk

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap