“Suudi Arabistan ile Katar arasında sınırlarının açılması için anlaşmaya varıldı”

by Haber Fora

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, yaptığı televizyon konuşmasında, Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdiğini belirtti.

Konuşmasında “Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, deniz ve hava sınırlarının bu akşam itibarıyla açılması için anlaşmaya varıldı” ifadelerini kullanan Kuveytli Bakan, Katar ile Suudi Arabistan arasındaki tüm meseleleri çözüme kavuşturma konusunda uzlaşıldığını da aktardı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017’de “terör gruplarını desteklediği” suçlamasıyla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmişti.

4 ülke Katar’a ayrıca ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.

Katar, tüm suçlamalarını reddederken, bu durum Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

Kuveyt ise krizin başından bu yana çözüm için taraflar arasında ara buluculuk çabaları yürütmüştü.

KİK Zirvesi’ne Katar da katılıyor

Emirlik Divanı, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin salı günü yapılacak 41. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi’ne katılacağını duyurdu. 

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman zirvenin “sözde ve eylemde birlik toplantısı” olacağını belirtti.

Bin Selman, Suudi Arabistan’ın, “KİK ve Arap ülkelerinin yüksek çıkarlarını koruma yönünde bir politika izlediğini” ifade etti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap