Tartışma programlarının değişmeyen yüzleri: “En çok programa çıkma” rekoru kimde?

by Haber Fora

Medya ombudsmanı ve yazar Faruk Bildirici, TV’lerdeki tartışma programları ve çağrılan konukların aynı isimler olmasına ilişkin bir yazı kaleme aldı.

İnternet sitesinde yayımladığı yazıda Bildirici,  NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber, Halk TV, Tele 1, KRT ekranlarındaki tartışma programlarını dört hafta boyunca izlediğini ifade etti.

4 haftalık zaman diliminde, hükümete yakın televizyon kanallarına çıkan isimleri sıralayan Bildirici, “11 Ocak- 7 Şubat tarihleri arasında NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber televizyonlarında dört hafta boyunca en çok tartışma programına çıkma sayısında birinciliği Türk Medya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, Takvim Gazetesi Ankara Temsilcisi Zafer Şahin ve eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner aldı” dedi.

Bildirici söz konusu kanalları ve en çok katılanları şöyle sıraladı:

Eleştirel kanallar eklenince birinci Gürkan Hacır

Halk TV, Tele 1 ve KRT gibi eleştirel kanallardaki programlara katılan isimlerin NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber ekranlarında görünmediğini ifade eden Bildirici şöyle devam etti:

Bildirici, Halk TV, Tele 1 ve KRT’deki tartışma programları da eklendiği taktirde, 11 Ocak- 7 Şubat tarihleri arasında sekiz haber kanalında en çok çıkan kişinin Gürkan Hacır olduğunu söylerek, “İzlediğim dört hafta içerisinde tam 11 akşam ekranlardaydı” dedi.

“Halk Tv, Tele 1 ve KRT’de de tartışma programlarına katılan ama NTV, CNN Türk, Habertürk ve Haber Global ekranlarında da en çok görülen” isimler de  Bildirici şu şekilde sıraladı:

“Muhalefet ekranlarda yok”

Hükümete yakın medya kuruluşlarında muhalefetten kimsenin çıkarılmadığını ifade eden Bildiricisi şunları söyledi:

CNN Türk’teki tartışma programlarının formatını ise “iktidar yanlısı iki konuk ve karşılarına da AKP’li olmayan ya da eleştirel yaklaşan iki ismi oturtmak şeklinde” niteleyen Bildirici, CHP’nin halen devam eden boykotu nedeniyle başka isimlerde giderilmeye ve bir denge oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.

Habertürk ve Haber Global’deki tartışma programları, konuk seçimleriyle CNN Türk ve A Haber’den farklı bir görünüm sergilediğini belirten Bildirici şöyle devam etti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap