Tatar’dan Rum lider Anastasiadis’e: Gerçekleşmeyecek hayaller peşinde koşma

by Haber Fora

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis’in dün Kıbrıs meselesine ilişkin yaptığı açıklamaya yazılı yanıt verdi.

“İki devletli çözüm” konusuna değinen Tatar şunları kaydetti:

Anastasiadis’in iki devletli çözümün gerçekçi bir çözüm olduğuna inandığının bilindiğini belirten Tatar, Rum liderin Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinde de bunu dile getirdiğinin bizzat Çavuşoğlu tarafından da açıklandığını kaydetti.

Tatar, şöyle devam etti:

Kıbrıs Türk halkı ile Rum halkının eşit kurucu ortaklığında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin “Enosis’e (Ada’nın Yunanistan’a bağlanması) sıçrama tahtası” ve “ara hedef” olarak niteleyen Başpiskopos Makarios ile Rum-Yunan liderliği olduğunu söyleyen Tatar, bu hedefe yönelik olarak Akritas Planı hazırlanırken, Rum gizli örgütlenmesi ve silahlanmasının da sürdüğünü öne sürdü.

Tatar, “Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası da Rum liderliği tarafından ayaklar altında çiğnenirken, Anayasada Kıbrıs Türk halkına sağlanan haklar da yok edilmek isteniyordu.” açıklamasında bulundu.

“Temennim 2021 yılında egemen iki devletli çözüm şekline ulaşmamızdır”

Tatar, özellikle 2017’de Crans Montana’daki Kıbrıs Konferansı’nda federasyona dayalı çözüm şeklinin çöktüğünü ve Rum tarafının adil bir anlaşma istemediğinin bir kez daha ortaya çıktığının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, şunları kaydetti:

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap