TBMM Başkanı Şentop’tan Montrö açıklaması: Ortalama zeka seviyesini düşünerek konuşuyoruz

by Haber Fora

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul’da TÜGİAD 18. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şentop, bir televizyon kanalında İstanbul Sözleşmesi ile ilgili sarfettiği sözlerle ilgili çıkna tartışmaya da açıklık getirdi.

“Planlı bir hareket, provokasyon olduğunu düşünüyorum”

Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinde bazı okullarda Atatürk büstlerine yapılan saldırıları kınayan Şentop, “Okul bahçesindeki Atatürk büstlerine yönelik alçak saldırı girişimi olduğunu öğrendim. Büstün altındaki kaideler üzerine bazı yazılar yazıldığını tespit ediyor jandarma ve polis. Tahkikat devam ediyor. 3 okulda olduğuna göre planlı bir hareket, provokasyon olduğunu düşünüyorum. Kameralar üzerinden yapılan bazı tespitler var. Gerekli şekilde cezalandırılacağını düşünüyorum” dedi.

“Ortalama zeka seviyesini düşünerek konuşuyoruz”

Katıldığı bir televizyon programında Cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin hukuka uygun olduğunu söylemesi üzerine gazetecinin “O zaman Türkiye Cumhurbaşkanı kararı ile Montrö’den de çekilebilir mi?” şeklindeki sorusuna verdiği “Evet, Teknik olarak mümkündür” yanıtı üzerine çıkan tartışmalara değinen Şentop şunları söyledi:

“Türkiye’nin sınırlarını, güvenliğini koruyan anlaşmalar değil, ordumuzun gücü, milletimizin istiklal sevdasıdır”

Şentop, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

TBMM Başkanı Mustafa Şentop TÜGİAD Genel Kurulu’nda aptığı konuşmada da, “Hak ve hukukumuzu antlaşmalar korumaz; antlaşmaları hak ve hukukumuzu koruma kudretimiz ve kararlığımız var eder. Vatanımızın teminatı, kara ve denizlerdeki egemenlik haklarımızın teminatı, kelimeler, cümleler değil, bizzat devletimizin kudreti, ordumuzun gücü ve milletimizin istiklal sevdası ve kararlılığıdır” diyerek tartışmalara değinmişti.

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap