TBMM’den sonra eylemini HDP Genel Merkezi’nde sürdürüyor… Gergerlioğlu: AK Parti ve ülkücüler dahil toplumun birçok kesiminden destek var

by Haber Fora

28 Şubat dönemindeki hak ve hukuksuzların karşısında durdu. 

Başörtüsü yasakları nedeniyle üniversitelere alınmayan kız öğrencileri savundu ve yanlarında yer aldı

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Başkanlığı döneminde ise haksızlığa uğrayanları destekledi. 

Derken hekimlik yaptığı sırada çıkartılan Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile ihraç edildi. 

Ancak hiç pes etmedi. Dindar olmasına rağmen Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) milletvekili seçildi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) girdikten sonra, hiç ayrım yapmadan herkesin hakkını, hukukunu savundu. 

Haksızlığa uğrayan kişilerin durumunu TBMM’nin gündemine taşıdı. 

Cezaevlerindeki yapılan “çıplak aramayı” dillendirince hedef oldu. 

Daha önce bir internet sitesinin attığı tweeti retweetlediği için almış olduğu cezanın kesinleşmesi üzerine milletvekilliği düşürüldü. 

Meclisteki eylemi sabah namazı için “abdest” aldığı sıra son buldu. 

Fakat o cezaevine gireceğini bile bile bu kez de HDP Genel Merkezi’ndeki eylemler ile sesini kitlelere ulaştırmaya çalışıyor. 

“Adalet Nöbeti”nin 11. gününde olan eski HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Haber Fora’ye konuştu.

 

“Böyle bir usulsüzlük yapacaklarını sanmıyorum”

Sürdürdüğü “Adalet Nöbeti” direnişinin güçlenerek ve büyüyerek devam ettiğini belirten Gergerlioğlu, yaptığının bir vicdan buluşması nöbeti olduğunu söyledi.

Kendisini TBMM’de atanların halkın gönlünden atamayacaklarını kaydeden Gergerlioğlu, “Moralimiz gayet iyi ve motive durumdayız” dedi.

Teslim olmak için savcılık tarafından yapılan tebligatın perşembe günü dolduğu bilgisini paylaşan Gergerlioğlu, “Süre bitene kadar direnişimi genel merkezde, sonra evde sürdüreceğim. Beni alacaklarsa evimden alsınlar. Ankara’dayım ve bir yere gitmiyorum. Bu süre zarfında mesajlarımı kamuoyuna sunmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Toplumun tüm kesimlerinin zulme karşı mazlumdan yana tavır almaya çağıran Gergerlioğlu, “Zulme maruz kalmak sadece mazlum sorunu değil, tüm toplumun sorunudur. Mazlumlarla dayanışmaya zulme uğramamış olanlarda destek vermeli. Sürdürülen mücadele kolektif insan hakları çalışmasına dönmezse bir yere varmaz. Örneğin Kürt meselesini Türkler de sahiplenmeli” değerlendirmesinde bulundu.

Tanınan süre bitimine kadar bir polis müdahalesiyle karşılaşmayı düşünmediğini aktaran Gergerlioğlu, böyle bir usulsüzlük yapacaklarını düşünmediğini belirtti.

Gergerlioğlu, “Bana resmi bir süre tanındı ancak ben teslim olmamayı seçtim. Artık yakalama kararı çıkarır ve gelip beni alırlar. Bir yere kaçmıyorum. Gidip kendi elimizle teslim olmak bir tavrımız olamaz, mümkün de değil. Son ana kadar direnişimi sürdüreceğim” dedi.

 

“‘Ülkücüyüm ama size yapılan yanlıştır’ diyenler var”

İktidarın açlık tehditlerine karşı toplumun tüm kesimlerine “Adalet Nöbeti”ne daha çok destek verme ve sürdürme çağrısında bulunan Gergerlioğlu, devamında şunları söyledi:

“Adalet Nöbeti” eylemini cezaevine girmemek için yapmadığını ifade eden Gergerlioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap