TCMB ekonomistlerle buluştu

by Haber Fora
TCMB ekonomistlerle buluştu

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ekonomistlerle bir araya geldi. Ağbal burada yaptığı konuşmada Merkez Bankası’nın kurun düzeyini etkilememek şartıyla rezerv biriktirmeye başlayabileceğini söyledi. Başkan, tüm kararların fiyat istikrarı önceliğiyle alınacağını vurguladı.

Ağbal swap kısıtlaması konusunda BDDK ile yakından çalıştıklarını ve gerekirse kademeli adım atılacağını belirtti.

Döviz kurunun gecikmeli etkilerinin zaman içerisinde azalacağını ifade eden Ağbal “Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız” dedi.

Başkan ayrıca son çeyrekte büyümenin yıllık yüzde 7-8, 2020 büyümesinin yüzde 2.5 olabileceğini öngördü.

Ağbal sıkı para politikası ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın, talep kanalı üzerinden daha ılımlı bir ekonomik aktivite düzeyine yönelim sağlayacağını dile getirdi. Ağbal: “Tüm kararlar fiyat istikrarı önceliği ile alınacaktır. Fiyat istikrarı, finansal ve makroekonomik istikrarın temelidir.” diye konuştu.

Ağbal 2023 yılına kadar para politikasını sıkı bir duruşla, başka bir deyişle, güçlü dezenflasyonist etki yapacak derecede bir para politikası seti ile yüzde 5 hedefini elde edene kadar koruyacaklarını bildirdi.

Sürecek…

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap