TCMB: Kredi büyümesindeki yavaşlama eğiliminin sürmesi beklenmektedir

by Haber Fora
TCMB: Kredi büyümesindeki yavaşlama eğiliminin sürmesi beklenmektedir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın ikinci Finansal İstikrar Raporu’nu yayınladı.

TCMB’nin yayımladığı Kasım 2020 Finansal İstikrar Raporu’nda “Fiyat istikrarı, finansal istikrar için vazgeçilmez bir unsur, bir ön koşul olarak görülmektedir.” dendi.

2020 yılı Mart-Temmuz aylarında salgının iktisadi faaliyet üzerindeki etkilerini sınırlamaya yönelik tedbirlerin etkisiyle artan toplam kredi büyümesinin, Ağustos ayından itibaren atılan kademeli sıkılaşma adımlarıyla birlikte yavaşlama eğiliminde olduğu belirtilen raporda, yavaşlamanın tüm kredi türlerinde gözlemlendiği ifade edildi.

Raporda, TCMB’nin piyasaya sağladığı likidite imkânlarındaki sıkılaşma, BDDK’nın kademeli olarak gevşettiği AR uygulamasının yıl sonunda yürürlükten kalkacak olması ve kamu bankalarının destekleyici duruşundaki dengelenme ile birlikte kredi büyümesindeki yavaşlama eğiliminin sürmesinin beklendiğinin altı çizildi.

Salgın dönemine özgü koşullarda sağlanan kredi ve parasal büyüklüklerdeki hızlı artışın etkileriyle güçlenen iç talebe ve altın ithalatına bağlı olarak cari işlemler açığının yükseldiğine ve mevduat dolarizasyonunun eğiliminin arttığına dikkat çekildi.

-sürecek-

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap