TCMB: Politika duruşu enflasyonun düşürülmesi odağında belirlenecek

by Haber Fora
TCMB: Politika duruşu enflasyonun düşürülmesi odağında belirlenecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini piyasa beklentilerinin üzerinde artırdığı Aralık toplantısının özetinde enflasyonla mücadele ve temkinli para politikası duruşu mesajlarını vurguladı.

Özetlerde, “Para politikası duruşu, enflasyon görünümüne yönelik yukarı yönlü riskler dikkate alınarak, temkinli bir yaklaşımla enflasyonun düşürülmesi ve orta vadede fiyat istikrarı hedefine ulaşılması odağında belirlenecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Yönetilen/yönlendirilen fiyat ve vergi ayarlamaları ile gelirler politikasında geçmiş enflasyona endeksleme davranışının kırılmasının, enflasyon hedefleriyle uyumun gözetilmesinin ve öngörülebilirliğin artırılmasının enflasyonla mücadelenin anahtar bileşenleri olduğu vurgulandı.

Özetlerde enflasyon hedeflerinin tüm paydaşlarca sahiplenilmesinin, fiyat istikrarı yolundaki çabaların ortak bir anlayışla toplumsal mutabakat içerisinde yürütülmesinin ve makro politikaların eşgüdüm içerisinde enflasyonda öngörülen düşüş patikasıyla uyumlu şekilde belirlenmesinin para politikasının etkinliğini güçlendireceği ifade edildi.

Bu kapsamda, 2021 yılı için belirlenecek asgari ücret ile yönetilen/yönlendirilen fiyat ve vergi ayarlamalarının toplam talep ve maliyet kanallarıyla enflasyon görünümüne olası etkileri değerlendirildi.

İç talep koşullarının, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkilerin, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükselişi ve enflasyon beklentilerindeki bozulmanın, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam ettiği belirtilirken bu doğrultuda 200 baz puanlık faiz artışı yapıldığına dikkat çekildi.

Özetlerde önümüzdeki döneme ilişkin şu değerlendirmeler yapıldı: Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla sürdürülecektir. Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, Döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap