TCMB, yeni başkan Ağbal’ın ilk toplantısında faizi artırdı

by Haber Fora

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 10,25’ten yüzde 15 seviyesine çıkardı.

Bloomberg HT Araştırma Departmanı’nın 20 ekonomistin katılımıyla düzenlediği ankete göre bankanın Kasım toplantısında 475 baz puan faiz artışıyla politika faizini yüzde 15’e çıkarması bekleniyordu. Bloomberg HT’nin anketinde en düşük faiz artışı beklentisi 200 baz puan olurken, en yüksek artış beklentisi 550 baz puan olmuştu.

Barclays, Goldman Sachs ve Deutsche Bank gibi kurumlar Kasım’da 475 baz puanlık faiz artışı beklerken, Türk Lirası krediler ve iç talep büyümesinde normalleşme olduğunu belirten Morgan Stanley 150 baz puanlık artışın yeterli olacağını belirtmişti.

TCMB‘nin bir zamandır farklı politika araçlarıyla attığı sıkılaştırma adımları sonrasında 18 Kasım itibariyle ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 14,80 olmuştu. Ağustos’tan beri uygulanan geleneksel yöntemli repo ihalelerinin ortalama basit faizi de yükseliş kaydetti ve yüzde 15’i aştı.

TCMB Başkanı Ağbal’ın ilk toplantısı

TCMB Başkanı Naci Ağbal 7 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Murat Uysal’ın yerini almıştı. Aynı hafta sonu Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa etmiş, Albayrak’ın yerine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürüten Lütfi Elvan atanmıştı.

Ağbal TCMB Başkanı olarak ilk yazılı açıklamasında fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçlarının kararlılıkla kullanılacağını söylemişti.

Ekonomi yönetiminde yaşanan bu değşiklikleri takiben Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan da ekonomide yeni döneme ilişkin mesajlar gelmişti. Erdoğan ekonomide yeni bir döneme girildiğini işaret ederken, enflasyonla mücadele vurgusu yaptı. Erdoğan gerekirse acı reçetenin uygulanacağını belirtmişti.

Çarşamba günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Şurası’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Yatırımcılarımızı yüksek faizlere ezdirmemeliyiz” ifadelerini kullanmıştı. Enflasyonla mücadelenin en önemli öncelikleri olduğunu belirten Erdoğan hedeflerinin enflasyonu tek haneli seviyelere ulaştırmak olduğunu söylemişti.

-devam edecek

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap