TCMB: Zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe ihtiyaç var

by Haber Fora
TCMB: Zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe ihtiyaç var

Kasım ayı Para Politikası Kurulu toplantı özetlerine göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe ihtiyaç duyulduğunu düşünüyor.

Toplantı özetlerinde “Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmak için zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik ihtiyacı olduğunu değerlendirmiştir.” ifadeleri yer aldı.

Özetlerde TCMB’nin enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi gerekçesiyle güçlü bir parasal sıkılaştırmaya karar verdiği belirtildi.

Özetlere göre önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecek.

Özetlerde sadeleşme çerçevesine ilişkin ifadeler de yer aldı. Bu kapsamda “Kurul, parasal sıkılaşmaya ek olarak şeffaflığı ve öngörülebilirliği artırmak amacıyla sade bir operasyonel çerçeve uygulanmasına ve tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar vermiştir. Bu doğrultuda, TCMB tarafından hâlihazırda bir ay vadeli geleneksel yöntemli repo ihaleleri ve Geç Likidite Penceresi imkânlarıyla sağlanan fonlama, 20 Kasım 2020 tarihinden itibaren temel para politikası aracı olan bir hafta vadeli repo miktar ihaleleriyle yapılacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap