“Tecavüz kültürünü normalleştirdiği” iddia edilen Pepe Le Pew, yeni Space Jam’den çıkarıldı

by Haber Fora

Looney Tunes’tan Pepe Le Pew’un “tecavüz kültürünü normalleştirdiğine” dair iddialar sürerken karakter Space Jam’in devam filminde görülmeyecek.

Aslında, LeBron James’in oynadığı Space Jam: A New Legacy’de canlandırılan Fransız kokarcasının bir barda genç bir kadını taciz ettiği bir sahne bulunuyordu.

Deadline Hollywood’a göre sahnede daha sonra kadının misilleme olarak Pepe’yi bir sandalyeye çarpıp üzerine bir içki döktüğü ve tokatladığı görülüyordu.

Sahnenin geçen yıl filmden kesildiği bildirilmişti fakat son günlerde karaktere yönelik eleştiriler gün yüzüne çıktı. Geçen hafta (3 Mart) The New York Times’ta kaleme aldığı bir yorum yazısında, köşe yazarı Charles M. Blow, Pepe Le Pew’un “tecavüz kültürünü normalleştirdiğini” yazdı.

Başından beri kadınlara cinsel tacizde bulunurken tasvir edilen karakter daha önce de eleştirilmiş; komedyen Dave Chappelle, 2000 yılındaki bir stand-up gösterisinde karakteri “tecavüzcü” olarak nitelendirmişti.

Yeni bir açıklamada, Space Jam 2’deki kesilen sahnede karakterle birlikte yer alan aktris Greice Santo’nun sözcüsü, sahnenin kaldırılmasını kınadı.

Sözcü, Deadline’a “Greice’in bu filmde yer alması onun için çok önemliydi” dedi.

The Independent konu hakkında yorum almak için Warner Bros’a ulaştı.

Birleşik Krallık’ta bu yıl piyasaya sürülecek olan Space Jam: A New Legacy’de Lola Bunny karakterinin yeni bir versiyonu da yer alacak.

Yönetmen Malcolm D. Lee geçen hafta Lola’nın 1996’daki orijinal filmdeki kadar “cinselleştirilmeyeceğini” söylemişti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Haber Fora için çeviren: Noyan Öztürk

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap